اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره پلاتو نبی‌اکرم تبریز در پلاتو رادی این دانشگاه برگزار شد.

قبل از شروع این مراسم جناب آقای دکتر فرزاد تقی لر مدیر گروه محترم رشته نمایش و دبیر این دوره جشنواره در گفت و گویی مبنی بر اتفاقات جشنواره گفتند: این جشنواره طبق روال قبلی در موعد مقرر برگزار و در دو بخش مونولوگ نویسی و بدن و بیان برگزار شد که ۱۸ متن در بخش مونولوگ‌نویسی و ۲۴ اثر در بخش بدن و بیان به دبیر خونه معرفی شد که بعد از بازبینی طی روز های ۲۴ و ۲۵ آذر ماه ۹ مونولوگ به بخش مونولوگ نویسی و ۱۱ اثر در بخش بدن و بیان به روی صحنه رفت.
همچنین افزودن این جشنواره از لحاظ کمی به علت تخصصی برگزار شدن نسبت به جشنواره نمایش نامه خوانی کمتر است ولی از لحاظ کیفی چندین سالیت در حد خوبی برگزار میشود و امسال با حضور دانشجویان ارشد بهتر نیز شده بود.
در پاسخ به سوال آینده جشنواره و استانی یا کشوری برگزار شدن پاسخ دادن :همیشه از موازی کاری پرهیز کردند ولیکن با وجود جشنواره نقطه اراک که چندین سال پیش برگزار میشد لازم به کشوری برگزار شدن نمیدانستند ولیکن شاید در سال هایی آتی نحوه برگزاری تغییر یابد.
ایشان افزودند: با همکاری مابین انجمن نمایش استان آثار برگزیده این جشنواره به جشنواره فجر استانی معرفی خواهد شد.
در ادامه در گفت و گو با دبیر اجرایی جشنواره آقای بابک دسینه از چگونگی برگزاری سوال کردیم که در پاسخ گفتند: این جشنواره طی روز های ۲۹ و ۳۰ ام آذر در پلاتو رادی نبی اکرم برگزار شد و داوری آثار بر عهده آقایان حسین عبدالهی، فرزین ریحانی، هادی ولی‌پور بود و سطح کیفی آثار در سطح بالا و نزدیک به هم بود در ادامه افزودند که امید دارند با همکاری بیشتر و همبستگی دانشجویان سالانه بر کیفیت برگزاری جشنواره افزوده شود.
ماقبل اختتامیه خوانش مونولوگ ها شروع شد که اجرای این برنامه بر عهده میرمیلاد مهدی زاده بود.
آثاری همچون عکسی سوخته از یک عکاس رسول ایران زاد بابا به قلم رومینا نیک اندیش آینه به قلم محمد ذالیان .لیلی جان نوشته علی کاظمی وند .دوست من صادق خان هدایت مهران سمعی خوانش شد و بعد این برنامه میر میلاد مهدی زاده در گفت و گو با ما این بخش از جشنواره را بسیار مفید و خوب دانسته و اشاره کرد استمرار در این بخش موجب افزایش قدرت قلم دانشجویان خواهد شد.
اختتامیه جشنواره رأس ساعت ۱۸ آغاز و با اجرای رشاد معینی برگزار شد که در جریان این مراسم جناب آقای دکتر تقی لر از روند برگزاری گزارشی رو به حاضرین تقدیم کردند و ادامه ای برنامه با پارودی آثار و با اجرای کمدین های چون مهدی حیدری و یوسف علیزاده فضای اختتامیه را کاملا شادتر کرده بود با خوانش بیانییه هیت داوران توسط آقای عبدالهی مراسم به بخش اصلی رسید و آرا در سبک و رسم جشنواره اسکار برگزار شد که آرای هر بخش توسط,یکی از حاضرین خوانده میشد.
جوایز جشنواره بعد از خوانش به شرح زیر بود:
در بخش نویسندگی آقای میر سعید مولویان
در بخش مونولوگ نویسی آقای رسول ایران زاد
در بخش بیان بازیگری بانوان محدثه حیرت و کوثر صالحی مشترکن
در بخش بدن بانوان سمیرا اسد پور
در بخش بیان مرد آقای رشاد معینی
و در بخش بدن مرد آقای رضا باقر پور
طرح و ایده آقای حجت صادقی
کارگردانی آقای محمد ذالیان نفرات برتر این جشنواره بودند.
بعد از پایان اختتامیه در گفت و گو با آقای عبدالهی و سوال در مورد کیفیت و چگونی برگزاری,جشنواره سوال کردیم که در پاسخ گفتند: همیشه گفتند، جشنواره دانشجویی میعادگاه آزمون و خطاست و باید کمی آثار جسورانه تر باشد، ولیکن آثار اجرا شده در حد خوبی بودند، و در داوری به علت نزدیکی آثار کار داوری سخت بوده و در آخر افزودند که اینگونه جشنواره ها باعث رشد و تعالی دانشجویان عزیز خواهد شد.
در گفت و گو با دو مهمان ویژه اختتامیه میرسعید مولویان و رشاد معینی در مورد حضور جشنواره و چگونگی آن میرسعید مولویان پاسخ داد: هنوز درک درست از کار های بدن در استان صورت نگرفته ولیکن با این گونه جشنواره ها میشود به بهبود آن کمک کرد و افزودند باید هنرمندان دیگر شهر به تبریز و دانشگاه نبی اکرم بیایند تا از نزدیک مشاهده گر این آثار باشند. رشاد معینی نیز اظهار کرد از حضور در این جشنواره خوشحال است و همیشه دوست داشت در صحنه نبی اکرم باشد و خبر از کارها و اخبار خوش از گروه تئاتر خود(گروه تئاتر شکست) در آینده دادند.
در آخر در گفتگو با سه تن از منتخبین این جشنواره، آقایان ایران زاد، صادقی و ذالیان، در مورد چگونگی حضور و آینده کاری پرسیدم که آقای ایران زاد پاسخ دادند: همیشه نویسنده دوست دارد اثرش برروی صحنه برود و حال در نگارش این متن مطالعات زیادی داشته و دومین سال پیاپی در این بخش منتخب میشود و حال در آینده نزدیک از خود و گروه آیتون خبر های خوبی خواهد رسید..
دیگر عضو گروه آیتون و منتخب جشنواره حجت صادقی نیز افزود: نمایش وابستگی برایش آزمون و خطای بوده و حال این نمایش از جشنواره تجربه نیز پذیرفته شده است.

منتخب کارگردانی جشنواره آقای ذالیان نیز افزودند از حضور خوشحال اند و از این که این نمایش به نگارش خودشان بوده از اجرای این نمایش و برگزیده شدنش خوشنودن و نیز از نحوه برگزاری و دبیر خانه فعال اعلام رضایت و تشکر کردند.
در پایان این جشنواره خوب و پر از انرژی دانشجویی باید افزود حضور قشر جوان هنرمند با ذهنیت خلاق و روحیه همبستگی میتواند مرهمی خوب باشد بر تن گاه زخمی پیکره تئاتر که با ناملایمتی های گه گاه در جشنواره های استان دیده میشود. دانشگاه نبی اکرم و رشته نمایش همیشه دین خود را به نحو احسن به تئاتر استان ادا کرده است.
گزارش از علی کاظمی‌وند
دانشگاه نبی اکرم

دوازدهمین دوره جشنواره پلاتو دانشگاه نبی‌اکرم تبریز

دوازدهمین دوره جشنواره پلاتو دانشگاه نبی‌اکرم تبریز