استیکرهای کاراکتر «قونشو» را (تقریبن) هرکسی که از برنامه تلگرام استفاده می‌کند دیده‌است. کاراکتری که با تکیه‌کلام‌ها و حتی متلک‌های روزانه‌ای که استفاده می‌کنیم، بیانگر حالات و احساسات مختلف آدم‌هایی‌ست که در روزگار تنهایی آدم‌ها، پشت این تلفن‌های هوشمند دارند باهم حرف می‌زنند.
طراح کاراکتر «قونشو» علاقه‌ای به معرفی خود ندارد. می‌گوید بنا به دلایلی می‌خواهم ناشناس باقی‌بمانم. متولد تبریز است و از دانشگاه آزاد اسلامی تبریز مدرک کارشناسی برق الکترونیک دارد. می‌گوید استعداد نقاشی (و تصویرسازی) را از پدرش به ارث برده و از بچه‌گی نقاشی را دوست دارد. بعد ها با انیمیشن آشنا شده و کم کم شروع به ساخت انیمیشن از روش های خیلی مبتدی کرده است. همه این‌کارها را بصورت تجربی انجام داده و تصویرسازی و کاراکترسازی‌اش با تمرین و‌تکرار به پخته‌گی و آنچه که امروز می‌بینیم رسیده‌است.
در مورد نامگذاری اسم کاراکتر قونشو می‌گوید: قبلا اسم اکانت من “دوشان” بود، اما از وقتی که وارد دنیای دیجیتال شدم و استیکرسازی را شروع کرده‌ام این نام به قونشو تغییر یافت، قونشو هم در زبان ترکی به معنی همسایه است.
توی فضای مجازی کارهای نقاشی و انیمیشنی که کار می‌کردم را با امضای قونشو منتشر می‌کردم.
در مورد خود کاراکتر هم می‌گوید این کراکتر خیلی قبل‌تر از اینکه مشهور شود کشیده بودم، البته کمی با طرح امروزی‌اش فرق داشت و رسمی تر نبود. قیافه اولیه قونشو تقریبا شبیه پک قونشو روح است.
اپلیکیشین تلگرام و امکان ساخت استیکر توسط کاربران نقطه عطف مطرح و معروف شدن کاراکتر قونشو است. می‌گوید بعد از اینکه تلگرام امکان ساخت استیکر را برای کاربران ایجاد کرد، چند تا استیکر ساختم، با جملات ساده و متداول که به ترکی هر روز استفاده میکردیم. از دوستانم هم کمک گرفتم و تکیه کلام هاشون رو تو استیکر ها با کاراکتر خودم و البته نوع رساندن احساسات کلام‌های بامزه‌شان را با قیافه کاراکتر ترکیب کردم، و در نهایت یک پک استیکر ساختم و به دوستان فرستادم. در آخر پک، یک امضا هم گذاشته بودم. کم‌کم متوجه شدم استیکر کاراکتر قونشو دارد دست‌به‌دست میچرخد و همه‌جا پخش شده‌است.
جالب است که حالا دیگر استیکرهای کاراکتر قونشو محدود به تبریز و شهرهای آذری زبان نیست، غیر از استیکرهایی با لهجه‌های مختلف ترکی، استیکرهایی به زبان‌های فارسی، کُردی، گیلکی، کاراکتر قونشو با ترجمه و ساختشان به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی، روسی، عربی، ترکی‌استانبولی و… به یک کاراکتر جهانی تبدیل شده‌است!
خالق «قونشو» در مورد گسترش این کاراکتر و استیکر به زبان‌های دیگر می‌گوید: چندی بعد از روی امضای موجود روی پک استیکرها، از شهرهای اردبیل و ارومیه پیام اومد که می‌خواستند استیکرهایی با لهجه و تکیه‌کلام‌های شهرهای خودشان برایشان بسازم. مدتی بعد یک دانشجوی کرد که ترکی هم بلد بود بهم پیشنهاد داد که استیکرها را به کردی هم ترجمه کنیم، با کمک ایشون ترجمه کردی هم انجام و پک استیکر کُردی هم ساخته و‌ منتشر شد. از آنجایی که از تمام کشور و حتی از هم کشورهای دیگر پیام و‌درخواست ساخت استیکر به این زبان‌ها می‌آمد، تصمیم گرفتیم با کمک خود افراد استکیرهای قونشو را به زبان اقوام و کشورهای مختلف ترجمه و منتشر بکنیم.
این استیکر حتی در بین کاربران کشورهای دیگر هم مورد استقبال واقع شده و استفاده می‌شود، برای همین خیلی‌ها حتی فکر میکنند زبان اصلی قونشو به زبون آنهاست و بعد به زبان‌های دیگر ترجمه شده‌است!

اگر سیر تکامل استیکرهای قونشو را دنبال کرده‌باشید، خواهید دید که بعد از استیکرهای ساده و اولیه، استیکرهای مناسبتی نیز مورد توجه واقع شده‌است.

و اما بشنوید از استیکرهای دخترانه قونشو: انگار کاراکتر پسر قونشو یک نفر را لازم داشت که مکملش باشد، و چه کسی بهتر از قونشو‌قیزی!! پس شروع به طراحی و خلق کاراکتر قونشو قیزی کردم، اسمش را هم از فرهنگ فولکلور آذربایجان الهام گرفتم، چون در داستان‌های قدیمی عشق به دختر همسایه از شیرین‌ترین داستانهاست! نکته جالب در مورد استیکر قونشو قیزی هم روسری داشتن این کاراکتر است که خالق آن معتقد است این مسئله به نوعی فرهنگ‌سازی نیز هست.
با تکمیل این دو شخصیت، بخش جدید ماجرای قونشو با یک داستان کوتاه از قونشو و قیزی شروع شد، یک استوری بورد که داستان کوتاهی با تم طنز را روایت می‌کرد در صفحه اینستاگرام گذاشتم که با استقبال مواجه شد؛ سپس با الهام از وقایعی که در زندگی خودم اتفاق افتاده بود این داستان ها را ادامه دادم که تا کنون بیشتر از ۱۰۰ داستان شده است که غالبا با موضوع طنز اجتماعی هستند. اما گه‌گاهی هم خیلی جدی و حتی حاوی مفاهیم تلخی نیز هستند.
مرحله سوم قونشو با انیمیشن های آن تکمیل شد.
انیمیشن‌هایی معمولا به مدت ۱۵ ثانیه در همراهی با موزیکی که برخی از آنها از آهنگ‌های نوازندگان معروف است و برخی را خود مخاطبان نواخته و برای من ارسال نموده‌اند تا برایشان انیمیشن بسازم.
آماری که در مورد استفاده از استیکرهای قونشو و قونشو قیزی ارائه می‌دهد هم جالب توجه است: استفاده از استیکر های قونشو اگرچه پس از گذشت یک سال و چند ماه کم شده است، اما هنوز استفاده می‌شود، به عنوان مثال استیکرهای قونشو تاکنون توسط بیش از سه میلیون و هشت‌صد هزار نفر استفاده شده که یک میلیون و یک‌صدهزار نفر استیکرهای ترکی آن را دانلوده کرده‌اند؛ قونشو فارسی نیز توسط بیش از شش میلیون و دویست هزار نفر دانلود شده که یک میلیون و سیصدهزار نفر نیز آن را حذف کرده‌اند. دانلود میلیونی پک فارسی و ترکی قونشو نشان می دهد که مردم ما فقط شخصیت های شیک و رنگارنگ خارجی را دوست ندارند، بلکه در خلاء شخصیت‌های داخلی جذاب است که مردم دنبال کاراکترهای خارجی می‌روند. کمی توجه و حمایت میتواند این جای خالی را پر کند، اگر با برنامه‌ریزی هدفمند و کارشناسانه عمل شود، با همین کاراکتر قونشو می‌شود کارهای بزرگی در جهت فرهنگ سازی کرد. مثل انیمشین‌های مشابهی که در مدت کوتاهی جا افتاده و الان کارکرد فرهنگ‌سازی فرهنگی_اجتماعی دارد.

در مورد کپی‌هایی که از کاراکتر قونشو گرفته و ساخته شده می‌گوید: درست هست که استیکرهای قونشو چندین بار توسط چندین نفر کپی شده و تغییر متن داده شده اند، اما همه مردم باز فکر میکنند که آن پک ها هم ساخته من است! پس کپی کردن هم باز به نفع من بوده و قونشو را تبلیغ کرده‌است.
این توصیه را هم به کسانی که می‌خواهند کارهایی مشابه و‌ یا حتی بهتر از قونشو انجام بدهند می‌کنم که به چند چیز توجه کنند، اولا کار یکی دیگه رو کپی نکنید! مطمئن باشید که کسی که کپی کرده همیشه یک قدم عقب تر از طراح اصلی است. دوم اینکه تمرین کنید خیلی زیاد و اینکه با استفاده از خلاقیت و ایده‌های اطراف خودتون دنبال خلق طرح‌های جدید باشید، گرچه از نظر من مهم ترین مسئله امکانات است و گر امکانات نباشد بهترین و با استعداد ترین فرد هم کاری از پیش نمی‌برد، ولی برای شروع می‌توان از همین چیزهای کوچک شروع کرد!

از شغل و درآمد خودش می‌پرسم، می‌خندد، می‌گوید: فعلا کار خاصی به عنوان شغل اصلی ندارم و هر از گاهی سفارش طراحی سایت و پوستر و اینجور چیزها میگیرم، حتی برای انیمیشن‌ها و استیکر های سفارشی هم هیچ پولی دریافت نکرده‌ام!
توی سایت قونشو هم فروشگاه برای چاپ طرح های قونشو روی تی‌شرت و… گذاشته‌ام که درآمدش برای زنده نگه داشتن و سرپا نگه داشتن این کاراکتر و‌سایت صرف می‌شود.

جهت دانلود استیکرهای قونشو و دیگر محصولات این برند می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

www.qonshu.ir