«حس پنهان» نمایشگاهی با ۳۰ اثر برگزیده از سوی کسانی است که هنرشان بیش از آنچه که می اندیشیم بر ما تاثیر خواهد نهاد . 

خالقان این آثار کسانی هستند که ما آنان را با معیارهای خود کم‌توان می‌دانیم و انتظارمان از مواجهه با آثار هنری آنان نیز هم‌سوی با آن چیزیست که در ذهن داریم.
اما مجموعه کارهای گردآوری شده در این نمایشگاه، دیدگاه‌های ما را به چالشی عمیق خواهد کشید. شاید «حس پنهان» و بی‌بیان، ما را به قیاسی با داشته‌های هنری خود کشانده و تعاریف ما را از زندگی و مرزهای توانائی و ناتوانی تغییر دهد.
آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه محصول ۹ ماه کار توان‌جویان ذهنی در کارگاه‌های هنر درمانی در دو مرکز توانبخشی «گلهای بهشت» ( زیر ۱۵ سال ) و «فرشته ها» ( بالای ۱۵ سال ) ارومیه است.
هنرمندان خالق این آثا مبتلا به سندرم داون، کم‌توانی ذهنی و مشکلات جسمی حرکتی، شنیداری، گفتاری و اسکیزوفرنی هستند که بی هیچ مدعائی، آثاری از هنرمندان بزرگ نقاشی جهان را باز آفرینی نموده و یا با ورود به دنیای رمز آلود خیال، خود آفریننده طرح‌ها و نقش‌ها بوده‌اند.

پرداختن به هنر برای آنان یک رویکرد روشنفکرانه نیست! بلکه ضرورتی با ارزش‌های درمانی برای تخلیه هیجانات و عواطف، اصلاح تصویر ذهنی و خودپنداره منفی و در نهایت افزایش عزت نفس و توانمندی برای آنان است.
اما دست‌آوردهای زیبا و قابل تعمق این فعالیت‌ها را می‌توان به راحتی با شاخصه‌های هنری سنجید و آنان را در زمره کسانی قرار داد که در آینده باید آنان را به عنوان «هنرمند» شناسائی کنیم.
امید داریم که بازدید از این نمایشگاه، ما را در اصلاح باورهایمان نسبت به توانمندی‌های آنان یاری رساند.

نمایشگاه آثار نقاشی کودکان و نوجوانان کم‌توان ذهنی به سرپرستی مریم گشایش، مدرس هنری کارگاه‌های هنردرمانی توانجویان کم‌توان ذهنی، ۲۸ آذر تا ۵ دی‌ماه در گالری هنرمندان، واقع در چایکنار، جنب پارک مسافر، مجتمع جواهر، طبقه فوقانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، از ساعت ۱۰ الی ۱۴ و بعد از ظهر از ساعت ۱۵ الی ۱۸ پذیرای علاقمندان و هنردوستان خواهد بود.

 

عکس‌ها از داوود نجفی

نمایشگاه هنرمندان کم‌توان ذهنی حس پنهان

نمایشگاه هنرمندان کم‌توان ذهنی حس پنهان