اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

یادداشت

یادداشتی بر عزاداری محرم

عزاداری محرم

مردم شهر تبریز همچون سایر شهرهای ایران به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله‏الحسین(ع) عشق و علاقه و ارادت دارند. پس از انتخاب تبریز به عنوان پایتخت مذهب شیعه در دوران صفویه، رونق مراسم دینی در این شهر شدت و هیجان خاصی پیدا کرد. ماه محرّم که مردم محلی آن را با اسامی «ماتم آیی» و یا «مَحَرَملیک» یاد می کنند، اولین ماه قمری و از ماه های حرام اسلامی است که شاهد بزرگترین واقعه اندوه بار مسلمانان است.

بارزترین وجه مراسم عزاداری در تبریز، برگزاری دسته جات عزاداری می باشد. دسته‏جات شاه حسین گویان یا به زبان محلی “شاخسی” و دسته‏جات وا حسین گویان  یا به زبان محلی “واخسی”، هر شب از محله خود به محلات دیگر دعوت می‏شوند و پس از ورود به میدان محله، با استقبال ریش سفیدان و معتمدان محل به عزاداری می پردازند.

از جمله اعتقادات قدیمی مردم تبریز در ماه محرم، ادای نذر خود در ازاء قبولی حاجاتشان می باشد. غذاهای مختلف چون آش کشک که به زبان محلی «نَذیر آشی» یا «ایمام آشی» به معنای آش مخصوص امام خوانده می‏شود، حلوا، ساری شیله (شله‏زرد)، پلو، خرما، نان و شربت و … «احسان» داده می شوند.

یادداشت از: گروه آنار (تحریریه وب سایت نسیم تبریز)

متن کامل یادداشت و تصاویر در سایت نسیم تبریز :‌ کلیک کنید

بولتن فرهنگی هنری تبریز

پاسخ دهید

شبنم
کارشناس الکترونیک-سردبیر و مدیر روابط عمومی بولتن فرهنگی هنری تبریز - کارشناس تولید محتوا***کوهنوردی ؛‌طبیعت گردی و سفر از بایدهای زندگی من هستند.