اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیرتئاترمصاحبهگزارش

گزارش تصویری از تمرینات نمایش قوچاق نبی به همراه مصاحبه با امیر حجازی کارگردان این نمایش

امیر حجازی کارگردان نمایش قوچاق نبی: در تئاتر تبریز هم هستند تعدادی که اعمال قدرت و نفوذ میکنند…

عصر روز ۲ اسفند ماه سال ۱۳۹۶ مهمان تمرینات نمایش قوچاق نبی بودیم که در ماه پایانی سال ۱۳۹۶ روی صحنه تئاتر مستقل موسسه الف( مجموعه فرهنگی هنری ۲۹ بهمن تبریز) اجرا خواهند داشت.
با توجه به نزدیکی اجرای عموم این نمایش امیر حجازی قبل از شروع تمرین با بازیگران خود اتمام حجت کرد.
در میان سخنان امیر حجازی با شاگردان خود شاهد صلابت در سخن یک استاد بودیم . امیر حجازی گفت : “در مدت این تمرینات شما در یک ورکشاپ تئاتر بودید.تقریبا همه شما با مدارک مرتبط با تئاتر در این کار حضور دارید ولی آنچه که مسلم است کار عملی بسیار متفاوت از تئوری های دانشگاه و آموزشگاه و … است. تمرینات نمایش قوچاق نبی برای شما کارگاهی بود تا نقطه ضعف های خود را ببینید و برای حل آنها تلاش کنید.مشکلاتی که در آموزش های تئوری به هیچ وجه دیده نمیشوند.”
حین تماشای تمرین این نمایش ،به وضوح میشد حساسیت های یک کارگردان روی بازی ها ، بیان ها ،میزان سن ها و… را دید.
در پایان تمرین این نمایش جناب اسفندیار قره باغی نیز به بلک باکس مجتمع فرهنگی هنری ۲۹ بهمن تبریز سر زدند و ایشان نیز توصیه هایی در رابطه با صدا و بیان بازیگران را داشتند.
بعد از پایان تمرین و حدود ۵ ساعتی که مهمان تیم قوچاق نبی بودیم ،گپ و گفتی صمیمانه با امیرحجازی کارگردان این نمایش داشتیم .
+

دلیل انتخاب نمایش قوچاق نبی چه بود؟
مخاطبان محترمی که کارهای من را دنبال میکنند متوجه علاقه من به فولکلور آذربایجان هستند.در این تهاجم فرهنگی کارهایی مثل سارای ،قوچاق نبی و… عقیم مانده اند.پیرو این عشق و علاقه  چند ماه پیش سارا و اکنون هم قوچاق نبی را کار کرده ام.من متن نمایش قوچاق نبی را ۱۶ سال پیش نوشته ام و بارها برای اجرا اقدام کردم ولی متاسفانه حتی به مرحله بازبینی هم نرسید . شکر خدا که امروز نمایش قوچاق نبی به مرحله اجرای صحنه ای رسید.
+
یک سوال صمیمانه،استقبالی که از نمایش آپاردی سئللر سارانی  شد،تاثیری در  انتخاب نمایش قوچاق نبی به عنوان کار بعدی شما داشت ؟
البته.بسیاری بعد از نمایش ” آپاردی سئللر سارانی ” ابراز کردند که متاسفانه بسیار از مردم آذربایجان از افسانه های اینچنینی مخصوص منطقه خودشان بی خبرند و چقدر خوب میشد که چنین کارهایی ادامه داشته باشد.
من هم متاسفانه کاملا دست تنها با کمک تیم ۷۰ نفریمان نمایش قوچاق نبی را شروع کردم .بدون اسپانسر و…
من با به روی صحنه بردن چنین نمایشهایی نشان دادم: ” درست است که انگلیسی ها رابین هود  و جنگل های شروود دارند ولی ماهم حسنو مشه سی داریم،قوچاق نبی داریم”
+

این نمایش هم مثل نمایش قبلی شما به زبان ترکی آذری است.دلیل خاصی داشت؟
قشنگی نمایشهای فولکلور ،اجرا شدن به زبان خاص خودشان است که ما هم در این راه تلاش کرده ایم.
همکاران ما هم به زبان ترکی اجراهایی داشتند و دارند والبته مشکل هایی هم.طبیعتا ماهم خواهیم داشت.ولی خب متاسفانه به  زبان واحدی هم نمیرسیم.کمی آن طرف میرویم میگویند این زبان باکوست.این طرف تر میگویند نه این ترکی آذری نشد !
خب راه حل بدهند.همه نقد میکنند ولی هیچ کس راه حل نمیدهد.
+
دقیقا سوال من هم این بود.امروز۲۱ فوریه روز جهانی زبان مادری بود.برای نمایش “آپاردی سئللر سارانی” نقدهای زیادی وارد بود در ارتباط با زبان اجرا…شاید اگر هرکسی دیگر به جای امیرحجازی بود کار بعدی را به زبان فارسی روی صحنه میبرد.ولی شما این کار را نکردید.چرا؟
ما در نمایش قبلی بالغ بر ۵۵۰۰ نفر تماشاگر داشتیم.این دوستانی که نقد میکردند نهایتا ۵۰ نفر بودند.البته  درست هم میگفتند.ولی راه حل ارائه نمیدادند.در مدرسه که این زبان تدریس نمیشود،صدا و سیما که اکثرا از شهرستان ها هستند و با لهجه های متفاوت،چند نفر به کتاب های ترکی دسترسی داریم ؟میتوانیم بخوانیم؟من در نمایش قبلی هم گفتم.دوستانی که نقد دارند ،عزیزان آگاه،بسم الله ،راه حل نشان دهند.بضاعت امیر حجازی این بود.ما درحد بضاعت خود کار کرده ایم.
+
چقدر برای این نمایش تمرین کردید ؟
ما یک ماه برای این نمایش تمرین کردیم با تیمی حدودا ۷۰ نفره که اکثر آنها برای بار اول است که به روی صحنه خواهند رفت.
+
یکی از مسائلی که توجه خیلی ها را جلب کرده ،کار کردن امیر حجازی با دوستان جوانی است که هنوز نام و آوازه ای از آنها شنیده نشده است.در این مورد توضیح میفرمایید؟
بله.من این را دوست دارم.من یک آفریینده ام.یک تولید کننده ام.من دوست دارم جاها پرشود.به جوانان بها میدهم.به ماهم بها دادند.من خوشحال میشوم روزی از بین همین جوانان یک امیر حجازی دیگری ظهور کند که اصطلاحا چند سر و گردن از من بالاتر باشد.
مسلما کارکردن با دوستانی که تجربه ی زیادی ندارند انرژی زیادی میبرد ولی در نهایت هم نتیجه به همان اندازه شیرین است.دیدن پیشرفت دوستان واقعا لذت بخش است.
+
این نمایش یا نمایش دیگری برای جشنواره فجر یا جشنواره دیگری حاضر خواهد شد؟

نه واقعیتش من آدم جشنواره ای نیستم.این اجرا هم برای عموم هست. متاسفانه ما در حوزه فرهنگ ضعف بسیار داریم.این سالن فعلی اینجاست.آنجا تئاتر شهر….من در مصاحبه نمایش قبلی هم گفتم.متاسفانه در نهایت تئاتر شهر هم در  یکی از این اجراها ویران خواهد شد و در سالن جدیدی که ساخته میشود عکس مارا به عنوان شهدای تئاتر شهر روی دیوارش خواهند زد….من از نمایندگان تبریز در مجلس گله دارم…از مردم گله دارم که چرا در انتخاب نمایندگان دقت نمیکنند.چرا نمایندگان پیگیر خواسته های مردم شهرشان که به آنها رای داده اند نیستند….
+
طبق پیگیری های من آخرین جشنواره ای که امیرحجازی حضور داشته مربوط به چندین سال پیش است.چرا؟
بله من آخرین کاری که در جشنواره داشتم کار آقای رادی بود.من آدم جشنواره نیستم.برای مردم کار میکنم.چرا انقدر رقابت؟فوتبال است یا کشتی ؟
جشنواره رقابتی نباشد ،دور همی باشد من شرکت میکنم.مثل جشنواره آوینیون.
+
چه نقاط ضعف و قوتی برای تئاتر تبریز قائلید؟البته غیر از مورد فرسودگی سالنها (که در هفته های گذشته در نمایش تیغ کهنه هم شاهد رفتن نور سالن به دلیل فرسودگی بودیم و کارگردان از تماشاگران خواست با نور فلش گوشی های خود نور صحنه را تامین کنند!!)
بحث فرسودگی سالن ها که مطرح شد. و مورد بعدی هم اینکه متاسفانه حمایتی نیست.
+
حتی از سوی مردم ؟
مردم حمایت میکنند.مخصوصا جوانانی که به این سو کشیده شده اند.ولی متاسفانه به هیچ وجه ساخته و پرداخته نیست.گروه های کوچکی که سریع تشکیل میشوند و از هم میپاشند.اینها باید منظم باشد.گروه های کوچک،گروه های بزرگ.اجراهای مرتب و…
+
بحثی که مدتها دهان به دهان میچرخید در ارتباط با اینکه ” تئاتر تبریز مافیا بازی شده ” و ” باند بازیست ” و بعضی ها خیلی راحت سالن و مجوز میگیرند و بازبینی را هم مثل آب خوردن رد میشوند ،و بعضی ها بالعکس،بارها در بازبینی میمانند،سالن نمیرسد،درگیر پروسه ی بروکراسی های اداری فراوان میشوند و …
این موضوع را چقدر تایید یا رد میکنید؟

بله متاسفانه این مورد هست. تعدادی که دارای قدرت و نفوذ هستند و اعمال قدرت میکنند.همه جا هست.در تئاتر تبریز هم هست.
+
راه حلی داریم؟
نه متاسفانه.چون یکی دوتا نیست.اگر بخواهیم حل مساله کنیم کلا باید بکوبیم  و از نو بسازیم.
+
در لحظات آخر تمرین امروز آقای اسفندیار قره باغی به شما سر زدند.سخنی در این مورد دارید؟
آقای قره باغی از مفاخر آذربایجان و ایران هستند و امروز ما را مفتخر کردند.همچنین با توصیه هایشان چراغ راه شدند.صمیمانه از ایشان تشکر میکنم.
+
حرف آخر؟

از شما و بولتن فرهنگی هنری تبریز ممنونم که وقت گذاشته و حامی رسانه ای ما هستید.از مردم هم خواهش میکنیم که تئاتر ببینند.ذات هنر به داشتن ضعف و قدرت است اما با این حال مردم تئاتر ببینند و از فرهنگ و هنر شهرمان حمایت کنند.

مصاحبه : شبنم نجفی
عکس : دانیال برهانی
نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز

بولتن یادآور میشود این نمایش از ۴ اسفند ۹۶ روی صحنه بلک باکس موسسه الف در مجتمع فرهنگی هنری ۲۹ بهمن(بالاتر از بیمارستان ۲۹ بهمن ) اجرا خواهند داشت.
برای خرید آنلاین بلیت میتوانید از سایت

Ebilit.com
اقدام کنید.

بولتن را تلگرام  و اینستاگرام دنبال کنید :
@ebultan

پاسخ دهید

شبنم
کارشناس الکترونیک-سردبیر و مدیر روابط عمومی بولتن فرهنگی هنری تبریز - کارشناس تولید محتوا***کوهنوردی ؛‌طبیعت گردی و سفر از بایدهای زندگی من هستند.