اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیررویداد منتخبگردشگری داخل شهر

معرفی مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز

.
مسجد جامع تبریز –

بو هفته تبریزده هارا گئداخ؟

مسجد جامع تبریز:

مسجد جامع تبریز با نام محلی جمعه مسجد، در انتهای بازار تبریز در خیابان راسته کوچه و روبروی خانه ی مشروطه واقع شده است. قدمت این مجموعه دقیق مشخص نیست ولی گفته می شود که قسمتی از آن در دوره ی سلجوقیان ساخته شده و در دوره ی ایلخانان و قاجاریه هم بخش های دیگر ساخته شده یا مرمت شده اند. محوطه ی مسجد جامع تبریز به طور کلی به پنج بخش تقسیم می شود: مسجد حجت الاسلام، مسجد جامع، آلچاق مسجد، مسجد میرزا اسماعیل خالا اوغلو، و حوزه ی علمیه ی طالبیه می باشد.
پس از وارد شدن از درب اصلی مسجد واقع در کوچه ی سید علی حکیم، سمت چپ شامل مدرسه ی طالبیه می باشد که طلبه ها مشغول تحصیل می باشند و شامل بخش های اداری، کلاس ها و حجره هاست. البته لازم به ذکر است که ورود غیر طلاب و مسافران، به این مکان ممنوع می باشد.
در سمت راست، مسجد حجت الاسلام واقع است که مسجدی زیبا با محرابی مرمرین و شامل پنجاه و چهار گنبد آجری روی چهل ستون سنگی به شکل منشور و ده ضلعی، جلوه ی زیبایی را به این بنا داده است. لازم به ذکر است که مسجد حجت الاسلام همانند بقیه ی مساجد و مجموعه های مسجد جامع، در اثر زلزله از بین رفته و تخریب شده اند.
مسجد بعدی مسجد جامع می باشد که دارای شبستانی بزرگ و زیبا است که همیشه مورد توجه عکاسان قرار می گیرد.در بالای محراب با گچ و خط نستعلیق، آیاتی چند از قرآن کریم مسطور است. علاوه بر این در داخل مسجد دو پارچه سنگ نبشته هم وجود دارد که یکی روی درب شمالی و دیگری روی طاق غربی مسجد قرار دارد.
پشت مسجد جامع و بخش جنوبی صحن حوزه، آلچاق مسجد واقع است که البته بر خلاف نامش از لحاظ ارتفاع مسجد بلندیست!
بعد از آن مسجد اسماعیل خالا اوغلو قرار دارد که شامل ده ستون سنگی زیبا در دو ردیف و هجده گنبد ضربی آجری می باشد.
و در نهایت کتابخانه ی عمومی جعفری قرار گرفته و در کنار آن، دربی که به بازار ختم می شود.
صحن مسجد جامع شامل درختان و حوض آبی در مرکز آن بوده و از این منظر، جلوه ی زیبایی به مجموعه بخشیده است. البته با همه ی این مزیت ها باید گفت که درب اکثر مساجد به جز در اوقات شرعی و برپایی نماز قفل می باشد و حتی با وجود درخواست برای مسافران هم باز نمی شود! و ورود به حوزه ی علمیه هم ممنوع است و از این منظر امکان بازدید کامل از این مجموعه ی تاریخی و مذهبی مهم امکان پذیر نمی باشد. این موضوع حتی باعث انتقاد هایی از سوی خود طلاب و کارکنان مجموعه هم شده است.
در فضای خارج از محوطه ی مسجد جامع، مساجد بسیاری در محدوده ی بازار قرار گرفته اند که از آن جمله می توان: مسجد حاج صفر علی، مسجد حسن پادشاه، مسجد بازار نجاران، مسجد شهدا (شازدا) و… را نام برد.
مجموعه ی مسجد جامع تبریز همه روزه به جز جمعه ها باز است. ولی درب اکثر این مساجد فقط در ساعات برپایی نماز باز می باشد.
تلفن تماس: ۳۵۲۴۲۴۴۰

عکس و گزارش از ائلیار نبیی
نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز
@ebultan

دیدگاه خود را ثبت کنید