اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیرمصاحبه

گزارش مصاحبه بولتن فرهنگی هنری تبریز با مسعود فلاح به بهانه کنسرت آذرماه تبریز

مسعود فلاح ؛ خواننده‌ی پرآوازه‌ی تبریزی در گفتگو با تحریریه‌ی بولتن عامل گرایش‌اش به هنر و خوانندگی را حمایت پدرش دانست و تصریح کرد: خوانندگی را در سنین نوجوانی شروع کردم. وقتی چهارده ساله بودم با توجه به شرایط زمانی و نبود امکانات، پدرم همواره مرا در این راه حمایت می‌کرد. البته در آن برهه از زمان، به دلیل فقدان کلاس‌های آموزشی، تنها منبع یادگیری برای هنرمندان این حوزه، رادیو بود. بعدها دایی‌ام در کلاس‌های آموزشی شرکت کرد و برخی از نکات را به من هم می‌آموخت که در نهایت با اصرار فراوان من هم موفق به حضور در آن کلاس‌ها شدم.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۷۲ به مدت دو سال به باکو سفر کردم و با توجه به محدودیت زمانی برای اقامت در آن شهر توانستم فرصت را غنیمت شمرده و از تجربیات اساتید استفاده کنم. در سال ۱۳۸۰ با جمعی از بهترین نوازندگان تبریز، گروه «سَس» را تشکیل دادیم که تا به امروز فعالیت‌های این گروه ادامه دارد. با همین گروه در سال ۱۳۸۵ اولین آلبوم خود را منتشر کرده و بعد از آن کنسرت‌های متعددی را در شهرهای مختلف اجرا کردیم.

خرید بلیت این کنسرت :‌اینجا کلیک کنید

او در مورد آثارش گفت: از آغاز فعالیت در این حوزه چهار آلبوم «خبرین یوخدی»، «جانسان آنا»، «آت حسرتی» و «خوش خبر» منتشر کردیم. البته یک آلبوم دیگر هم در دست انتشار داریم که به زودی از آن رونمایی خواهد شد.

فلاح در مورد سبک خوانندگی خود تصریح کرد: با سبک‌های فولکلور و موغام کار خود را آغاز کردیم و امروزه به دلیل تغییر گرایشات مردم در حوزه‌ی موسیقی و روی آوردن به سبک‌های جدید، آثاری را در قالب پاپ نیز ارائه می‌کنیم.

وی اذعان کرد: البته اولویت ما در خلق آثار توجه به پیشینه‌ی هنر اصیل آذربایجان است چرا که این پیشینه امانتی است که ما هنرمندان وظیفه داریم از آن‌ها پاسداری کنیم. اما در کنار این اصل، به سلیقه و خواست مخاطب نیز توجه ویژه داشته‌ایم.

فلاح به چالش‌های عرصه‌ی موسیقی اشاره کرد و افزود: در گام‌های ابتدایی شرایط بسیار سختی چه در بعد امکانات و چه در بحث اعتقادی و فرهنگی وجود داشت که اگر شرایط فعلی در آن برهه برایمان فراهم بود، می‌توانستیم بهتر از امروز راه پیشرفت را در این حوزه ترسیم کنیم.

او در مورد اثر معروف خود به نام «تراختور» بیان کرد: در سال ۱۳۹۱ زمانی که قصد انتشار سومین آلبوم را داشتیم از جانب هواداران، درخواست‌های بسیاری مبنی بر ساخت اثر درباره‌ی تیم محبوب تراکتورسازی به دست ما می‌رسید که با یاری قدرت حسین‌پور در زمینه‌ی شعر، آهنگ «تراختور» که در بین مردم نیز با استقبال بی‌نظیری همراه شد، پدید آمد.

فلاح در انتقاد از هنر تبریز تصریح کرد: امیدوارم در آینده‌ای نزدیک در این شهر بستری فراهم گردد تا علاقه‌مندان به خوانندگی از طریق کانال‌ها و مسیرهای صحیح فعالیت خود را آغاز کنند. متاسفانه امروز، خیل عظیمی از افراد، در این حوزه مشغول فعالیت هستند که سواد موسیقیایی کافی و تجربه‌ی لازم برای شروع کار را نیز ندارند. البته باید توجه داشت که عموم مردم می‌بایست با انتخاب هنرمندان صاحب‌سبک و با گرایش به آثار غنی، خود موجب برجستگی خوانندگان صاحب سبک و توانا شوند.

وی عامل اصلی عدم شکوفایی هنر در تبریز را عدم حمایت مسئولان دانسته و افزود: مهم‌ترین دلیل رکود هنر در تبریز که منجر به مهاجرت هنرمندان از این شهر می‌شود، عدم حمایت از هنرمندان است. متاسفانه نبود زیرساخت‌ها و برنامه‌ریزی‌های مناسب برای شکوفایی هنرمندان، شرایط نامطلوبی را ایجاد کرده که مرتفع کردن آن‌ها مستلزم رسیدگی و حمایت همه جانبه‌ی مسئولان زیربط است.

فلاح در مورد رویکرد سازمان‌های متولی حوزه‌ی فرهنگ نیز بیان کرد: فلسفه‌ی وجودی سازمان‌هایی مثل اداره‌ی ارشاد، حمایت از هنرمندان است اما متاسفانه حمایت آنان فقط به صدور مجوز خلاصه می‌شود که آن هم با ایجاد موانع زیاد و برخوردی نامناسب همراه است. این روش نمی‌تواند کمکی به تجلی شان و منزلت هنر اصیل آذربایجان کند.

وی با بیان این‌که «تصمیمی برای ترک تبریز ندارم» خاطر نشان کرد: حقیقتا هیچ‌گاه تصمیمی برای ترک تبریز و یا کشور را نداشته‌ام چون همواره بودن در کنار هم‌زبانان و خدمت به مردم و فعالیت در این خطه مایه‌ی افتخارم بوده است. اما، تلاش کرده‌ام با اجرای برنامه‌ها و کنسرت‌ها در شهرهای مختلف مثل تهران، کرج و دیگر شهرستان‌ها، فرهنگ و هنر اصیل این دیار را به همگان معرفی کنم.

وی افزود: من از آغاز فعالیت در این حوزه از هنر، بدون هیچ‌گونه حاشیه در این شهر فعالیت داشته‌ام چرا که هدف من، خدمت به هنر و موسیقی آذربایجان و نیز شاد کردن مردم بوده است.

فلاح ادامه داد: افراد حاشیه‌ساز اندیشه‌های نامناسبی را سرلوحه‌ی خودشان قرار داده‌اند. تا به‌حال در کنسرت‌ها و برنامه‌های مختلف مرتبط با گروه ما هیچ حاشیه‌ای ایجاد نشده و ما همواره پذیرای اقشار مختلف مردم در مراسم‌ها بوده و خواهیم بود چرا که هدف ما کسب رضایت و خرسندی مردم است.

وی با اشاره به این که مسئولان در طرح تبریز ۲۰۱۸ هیچ برنامه‌ای برای معرفی تبریز از طریق هنر و موسیقی نداشتند اذعان کرد: متاسفانه مسئولان در طرح پایتخت کشورهای اسلامی(تبریز ۲۰۱۸) از ظرفیت‌های کم نظیر استان برای معرفی فرهنگ و هنر آذربایجان استفاده نکردند. با این حال ما هنرمندان علی‌رغم مشکلات متعدد، راه خود را ادامه می‌دهیم و هر کدام شخصا برای اعتلای فرهنگ و هنر تلاش می‌کنیم.

فلاح با مهم دانستن نقش رسانه‌ها در تبلیغ فرهنگ استان، افزود: رسانه‌ها در زمینه‌ی معرفی ظرفیت‌های موجود تلاش‌های زیادی کرده‌اند اما می‌بایست با ارائه و اجرای برنامه‌های متنوع و مردم‌پسند، در فرهنگ‌سازی و تبلیغ مبانی فرهنگی عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارند.

وی ادامه داد: باید دلیل روی آوردن مردم به شبکه‌های بیگانه را ریشه‌یابی کنیم. به یقین در صورت برنامه‌ریزی در حوزه‌ی رسانه و کسب رضایت مردم می‌توان استقبال اقشار مختلف را از رسانه‌های ملی شاهد بود.

فلاح با بیان این‌که «آثار یک هنرمند هم‌چون فرزندان او هستند» اظهار داشت: به تمامی آثارم علاقه‌ی ویژه‌ای دارم اما قطعه‌هایی نظیر «دیل‌دن دیله» و «تراختور» برایم جایگاه ویژه‌ای دارند.

وی در پایان از سورپرایز خود برای هواداران در کنسرت پیش رو خبرداد و گفت: یک آلبوم جدید در حال تکمیل است که به زودی از آن رونمایی خواهد شد اما در کنسرت پیش رو قطعه هایی از آن را به عنوان سورپرایز تقدیم علاقه‌مندان خواهم کرد.

مصاحبه: ‌میرمحمد معصومی

عکس: امیرحسین منادی

نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز

پاسخ دهید

شبنم
کارشناس الکترونیک-سردبیر و مدیر روابط عمومی بولتن فرهنگی هنری تبریز - کارشناس تولید محتوا***کوهنوردی ؛‌طبیعت گردی و سفر از بایدهای زندگی من هستند.