اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیررویداد منتخبگردشگری داخل شهر

موزه کاریکاتور تبریز

موزه کاریکاتور تبریز

معرفی موزه کاریکاتور تبریز

گزارش بو هفته هارا گئداخ این هفته در “موزه کاریکاتور”

موزه ای که شاید خیلی خیلی کم اسمشو شنیده باشید و حتی اگر از تبریزیها هم مکان دقیق این موزه را بپرسید، ممکن است جواب مبهمی دریافت کنید.

موزهٔ کارتون یا کاریکاتور تبریز نخستین موزهٔ کارتون در سطح قارهٔ آسیا و پنجمین موزه در سطح جهان، همچنین اولین و تنها موزه کارتون و کاریکاتور ایران است. بعد از موزه طنز و کارتون گابرو بلغارستان، می توان گفت، این موزه از نظر وسعت دومین موزه بزرگ دنیاست.

این موزه در ضلع شمالی باغ گلستان و در محل پیشین کتابخانهٔ ملی تبریز قرار داشته و در یک ساختمان مستحکم، شکیل و قدیمی مستقر میباشد.

بنای این مجموعه در سال ۱۳۱۸ شمسی و همزمان با کاخ شهرداری تبریز در زیر بنایی به وسعت ۲۸۴ متر ساخته شده است و بعد از چند بار تغییر کاربری نهایتا در سال ۱۳۸۵ برای استقرار موزه کارتون تبریز استفاده شده است.

در مورد محتوی این موزه میتوان به تعداد زیادی کاریکاتور در موضوعات مختلف اشاره کرد که مشخصات طراح آن هم بصورت کامل و زیبایی در کنار اثر تعبیه شده است. همچنین چند مجسمه و دست سازه را نیز میتوان به محتوی این موضوع افزود.

این موزه دارای دو گالری با نمایش ۶۰ اثر از آثار اصل بزرگترین کارتونیستهای جهان ، یک کتابخانه تخصصی و کلاس و امور اداری می باشد. در مخزن این موزه بیست هزار اصل از حدود صد کشور جهان نگهداری می شود.

این موزه محل استقرار انجمن کارتونیستهای تبریز نیز می باشد که جشنواره های متعدد بین المللی از جمله دوازده دوره جشنواره تبریز، شش دوره جشنواره شهروندی تبریز، یک جشنواره پایداری و چندین دوره جشنواره کشوری را برگزار کرده است. چنانکه در سال ۱۳۹۰ میزبان دومین نشست روسای موزه های کارتون کارتون جهان بود و نمایندگانی از ایتالیا، فرانسه، ترکیه، آذربایجان، سوریه، بلژیک و… در این نشست حضور یافته بودند.

در این موزه غیر از دو مجسمه کارتون ساخته آقای مغفوریون ، کلکسیونی از پوستر ها و کارت پستالها و تمبر ها و کارت ویزیتهای کارتونی و کتابهای کارتون  چاپ شده  در تبریز را نیز می توانید تماشا کنید.

کلکت آلبوم جشنواره های خارجی نشریات کارتونی و محصولات دیگر از دیگر محتویات این موزه می باشد.

محیط موزه نیز بسیار مرتب و زیبا بوده و اشیا با چیدمان خوبی در موزه قرار گرفته اند. رفتار خوب مسئول موزه نیر بسیار قابل توجه بود.

نکته قابل تاسف اما نبودن حتی یک نفر در موزه بود و این احتمالا بخاطر اطلاع رسانی ضعیف در وجود چنین موزه ای در شهر اولین ها میباشد.

اما امید است با شناخت این موزه حتما از آن بازدید کرده و بازدید از این موزه را بخصوص بین گردشگران رونق دهید.
عکس و گزارش از سجاد پورمحمد 

بولتن در تلگرام :

https://t.me/joinchat/AAAAADvkifxU2imFEJ2IcQ

بولتن در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ebultan

دیدگاه خود را ثبت کنید