اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیررویداد منتخبگردشگری داخل شهر

معرفی پارک خاقانی تبریز

معرفی پارک خاقانی تبریز

معرفی پارک خاقانی تبریز- بوستان خاقانی یا پارک خاقانی، یکی از بوستان‌های تبریز است که در مرکز این شهر و در مجاورت مسجد کبود و موزه آذربایجان واقع شده است.

در گذشته در محوطهٔ غربی و جنوبی مسجد کبود، باغ و خانقاهی وجود داشت که محل عبادت فقها و زهاد صوفیه و مشایخ بود. در اثر زلزله سال ۱۱۹۳ قمری، متعلقات عمارت مظفریه و مسجد کبود به کلی نابود شده و حیاط عمارت مظفریه به گورستان ویرانی تبدیل شد. تعدادی از کشته‌شدگان زلزلهٔ تبریز را در این محوطه به خاک سپردند، تا این که در ۱۳۰۸ خورشیدی این گورستان توسط محمد علی خان تربیت، شهردار وقت تبریز به صورت باغ و گردشگاه عمومی شهری در آمد. مردم تبریز در آن زمان، به خاطر وجود استخوان مردگان آن زلزله در باغ، نام این باغ را «سوموکلی باغ» به معنی «باغ استخوان‌ها» نهادند.

 

مجسمه خاقانی در ورود پارک.

در سال ۱۳۳۶ خورشیدی در همین مکان، دبستان جهانشاه و موزهٔ آذربایجان احداث گردید. نام «مدرسهٔ جهانشاه» در اوایل انقلاب ۱۳۵۷ به «مدرسهٔ مصدق» سپس به «دبستان تیمسار فکوری» تغییر نام یافت؛ ولی چون ساختمان مدرسه فرسوده شده بود، با توافق شهرداری تبریز و ادارهٔ کل آموزش و پرورش استان در سال ۱۳۸۰ محوطهٔ مدرسه به پارک و بوستان خاقانی تبدیل شده و مجسمهٔ بزرگ خاقانی شاعر معروف آذربایجانی در همین پارک و بوستان نصب گردید.
فرهنگسرای خاقانی در پارک خاقانی تبریز در راستای سیاست ها و برنامه های فرهنگی شهرداری تبریز و ایجاد مجموعه ای مناسب برای اصحاب هنر و فرهنگ تبریز میباشد.
این پارک مناسب برای چادر زدن نیست اما در موارد بحرانی همچون زلزله اجازه چادر زدن به مردم داده میشود.
دستشویی و نمازخانه دارد.
عکس از سجاد پورمحمد
گزارش : روابط عمومی بولتن
 نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز
@ebultan

دیدگاه خود را ثبت کنید