اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیررویداد منتخبگردشگریگردشگری داخل شهر

معرفی خانه پروین اعتصامی

خانه پروین اعتصامی
خانه پروین اعتصامی – خانه استاد” پروین اعتصامی”
شاید تا همین چند سال قبل با آمدن نام پروین اعتصامی دیده ها به سوی پایتخت و محله” سرشار” دوخته می شد ولی با شنیدن خبرهایی مبنی بر ویرانی این خانه در تهران ، همگان برای شناختن آن شاعر ، روانه خانه پدری وی در محله ششگلان تبریز می شوند .
رخشنده اعتصامی معروف به پروین اعتصامی متولد ۲۵ اسفند ۱۲۸۵ در شهر اولین ها دیده به جهان گشود . پدر وی که از نامداران عرصه ادب و فرهنگ دوره قاجار بود، شاعری و نویسندگی را به فرزند خویش آموخت
پروین با وجود عمر کوتاه خود توانست دنباله رو شاعران فاخر ایران زمین باشد . وی که از طرفداران مطلق صراحت گویی و گاه آکنده از لفظ پردازی های شاعرانه بود، توانست با الهام از شاعران بزرگ ، دیوانی بالغ بر ۲۵۰۰ بیت بسراید که در محتوا کم نظیر و حاوی مضامین انتقادی، عرفانی، اخلاقی و تمثیلی است .
بانوی شاعر که به استاد مناظره پردازی های شاعرانه معروف است تا هفت سالگی در خانه پدری در تبریز زندگی می کرد . این خانه که از زمره آثار تاریخی شهر موزه ها یاد می شود، از بهترین مراکز گردشگری شعر دوستان سراسر گیتی ست که از زمان پهلوی اول به یادگار مانده است.
ساختمان ارزشمند پروین اعتصامی پس از مرمت و بازسازی همواره هدف گردشگران بوده است و این بنا با داشتن آثار به جا مانده از وی، مکان مناسبی برای تجلی دوران کودکی اوست .
خانه دو طبقه ای که با باغچه ها و حوض بزرگ در محوطه، فضای دل انگیزی را پیش روی مهمانان می گذارد و مجسمه پروین اعتصامی هم در ورودی ساختمان بازدید کنندگان را به دیدن کتیبه های تاریخی راهنمایی می کند .
این خانه ( خانه پروین اعتصامی ) دارای دو طبقه و نیز زیرزمین می باشد که یکی از هشت ورودی آن به ساختمان است. فضای مجلل حیاط و نیز وجود سرد آب در زیر زمین از دیگر اقسام این بنای ارزشمند است . وجود نمایشگاه های متعدد در این بنا و به تبع از آن ، قرار گرفتن مجسمه های شهریار، واعظ شوشتری و خاقانی شروانی از دیگر جاذبه های این مکان می باشد .
این خانه که غنایم تاریخی متعددی را در خود جای داده و اسناد ارزشمند و کتاب های دست نوشته تاریخی و کتیبه های کهن را هم شامل می شود فضای تاریخی بی نظیری را به ارمغان اورده است .
شاید پروین برایمان یادآور تندیسی باشد که اولین بار در محوطه نمایشگاه بین المللی تبریز نصب شد و چهره وی گویای نگاه او به افق بود و چه بسا نام پروین اعتصامی را در مسیر خیابان چای کنار تبریز نرسیده به پل شهید بهشتی بر روی لوح معرفی کوچه ای دیده باشیم که سابق بر این ، نام کوچه ساوجبلاغی ها بود و امروز نام پروین اعتصامی را به تناسب وجود خانه پدرش “اعتصام الملک ” در این کوچه برگزیده است .
این خانه که در سال ۱۳۸۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید، همواره از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر پذیرای میهمانان داخلی و خارجی می باشد .
عکس و گزارش از محمد معصومی
نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز

دیدگاه خود را ثبت کنید