اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

یادداشت

یادداشتی بر شانزدهمین دوره‌ی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز

پیش‌نوشت : نگارنده تنها آن‌چه را به چشم دیده و با گوش شنیده نگاشته، بنابراین احتمال خطا وجود دارد.

سالن پروین اعتصامی نسبت به سال‌های پیش بسی خلوت‌تر بود و انگار خاک مرده روی زمین‌اش پاشیده بودند. یکی از غرفه‌داران دست‌ها را زیر چانه گذاشته و در عالم خیال غرق بود. از این خیال بیرونش نیاوردیم و چرخی در سالن زدیم.
نشر ثالث و مرکز و چشمه و پروانه را با کتاب‌های قرمزی که عکس لنین و صمد بهرنگی روی جلدشان خود‌نمایی می‌کرد و نشر کتاب فیروزه و روزنه و انتشارات رشد و آموت و علمی‌فرهنگی و امیرکبیر و… را دیدیم.
آن گوشه‌ها مهر امین می‌فروختند و واقعیت مجازی تبلیغ می‌کردند.
انتشارات نسل نواندیش با کتاب‌هایی مثل افزایش اعتماد به نفس، زیستن با عشق و انفجار درون و کتاب های م.مودب‌پور گوشه‌ی دیگر سالن بود.
خلاصه آن‌که، کتاب‌های رسیدن به موفقیت و طلا کردن سنگفرش‌های خیابان و امثال این‌ها، حتما برای ملتی که هر روز فقیرتر از دیروز می‌شوند خوشایندترند!
اما سالن استاد شهریار! درست کنار در ورودی قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر سپاه به چشم می‌خورد. روبرو صندلی گذاشته‌اند و به برنامه‌هایی مثل نمایشنامه‌خوانی و برنامه‌های جنبی می‌پردازند. کتابخوانی و نقاشی مثل همیشه هستند.

اما غرفه‌های صنایع دستی نسبت به سال‌های گذشته حضور پررنگ‌تری دارند. مجسمه‌سازی و خوشنویسی و نقاشی دیجیتال و کتاب خارجی هم در این سالن یافت می‌شود و خبر خوب آین‌که یک غرفه با نام موزه چاپ نشر اسمعیل دمیرچی در این سالن حضور دارد که تصاویری از نشریه‌های قدیمی بر روی دیوارهایش نصب شده‌اند. نشریه‌هایی چون ملانصرالدین و توفیق و… .

در گفتگویی که با آقای سید شریفی(غرفه‌دار این مجموعه) داشتم متوجه شدم که موزه چاپ نشر به زودی در دبیرستان فردوسی افتتاح خواهد شد. این مجموعه حاصل سی سال گردآوری نشریات توسط برادران کفیلی است.
آدرس سایت موزه و صفحه‌ی تلگرام و اینستاگرام و غیره‌ی ایشان http://printmuseum.ir می‌باشد.

امسال نهصد ناشر داخلی با صد و پنجاه هزار عنوان کتاب و حدود یک میلیون و پانصد هزار نسخه کتاب حضور دارند و در بخش خارجی صد و پنجاه ناشر با سی و سه هزار عنوان کتاب و سی مورد هم نشر دیجیتال آثار خود را عرضه می کنند.

خبر بد : اغلب کتاب‌های نمایشگاه در همه‌ی کتاب‌فروشی‌ها و به همان قیمت و حتی ارزان‌تر پیدا می‌شوند! حتی کتاب‌هایی مثل «ملت عشق » یا چگونه پنیر خود را قورت بدهیم و کتاب‌هایی که می‌خواهند ما را به زور خوش‌بخت کنند و امثال این‌ها در باغ گلستان تبریز با تخفیف بیشتر پیدا می‌شوند.

خبر خوب: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی در گفتگو با ایسنا گفت: «امید است روزی آثار هنری جایگزین نفت در اقتصاد شود. در سال گذشته هشتصد هزار نفر از نمایشگاه کتاب تبریز بازدید کرده‌اند و بالغ بر شش میلیارد تومان کتاب به فروش رسید. (ایسنا ۲۹ مهر ۹۷)

خبر بد: قیمت کتاب با بالا رفتن دلار و البته وابسته بودن ایران به نفت مثل سایر اجناس دیگر گران شده و این گرانی سبب حضور کمرنگ جماعت در نمایشگاه گشته است. در گفتگویی که با چند نفر از غرفه‌داران داشتم یکی از غرفه‌داران که از انتشارات مهم کشور بود فرمودند:
وضعیت امسال خراب است!
بنا به گفته‌ی ایشان :

تبریز تنها شهری است که نمایشگاه آن هم‌چون تهران به خاطر تحویل داذن غرفه‌ها به ما، از ما پول می‌گیرد و در عوض این پول، حتی یک لیوان آب هم دست ما نمی‌دهند و خدمات بسیار ضعیفی ارائه می‌کنند. تبریز ابتدا چراغ سبز نشان ما می‌دهد و بعد جلوی در سالن، همیشه عده‌ایی حضور دارند تا یقه‌ی ما را بگیرند که چه چیزی وارد کرده‌اید و چه چیزی خارج نموده‌اید؟

خبر خوب: می‌توان گفت نشرهایی از همه‌ی شهرها امسال در نمایشگاه کتاب تبریز غرفه داشتند.

خبر بد: شهر کتاب تبریز امسال در نمایشگاه حضور نداشت و علاوه بر آن نگارنده این سطور از نشر نی هم اثری نیافت.

خبر خوب: کتاب‌های ترکی بیشتر از هر سال قبل به چشم می‌خورد. از جمله کتاب‌های انتشارات بوتا که مجله‌ای هم با همین نام در ارومیه منتشر می‌کند. این نشریه احتمالا به زودی به دکه‌های تبریز هم خواهد رسید.

خبر بد: در سال‌های گذشته، سالن آذربایجان مکانی برای نمایش و فروش کتاب‌های زبان اصلی بود. اما امسال محتوای غرفه‌های آن بیشتر ملغمه‌ایی بود از کتب درسی، مجلات خارجی و روانشناسی!

خبر خوب!: بنابر شنیده‌ها مراسم رونمایی از کتاب در این دوره ممنوع بود! و همچنین انتشارات کیرپی که محصولات و کتب کودک ترکی ارائه میدهد تعطیل شد که دلیلش بر ما پوشیده‌ست!

خبر بد: سالن امیرکبیر امسال به جای کتاب‌های کنکور و دانشگاه بیشتر شاهد مخلوطی از رمان و تم تولد و… بود.

متن یادداشت از محمد رمضانی و سعید احمدزاده
ویرایش توسط تیم تحریریه بولتن فرهنگی هنری تبریز

دیدگاه خود را ثبت کنید

شبنم
کارشناس الکترونیک-سردبیر و مدیر روابط عمومی بولتن فرهنگی هنری تبریز - کارشناس تولید محتوا***کوهنوردی ؛‌طبیعت گردی و سفر از بایدهای زندگی من هستند.