اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیرگردشگریگردشگری داخل شهر

معرفی خانه امیرکبیر تبریز

خانه امیرکبیر

معرفی خانه امیرکبیر تبریز

معرفی خانه امیرکبیر تبریز- بو هفته تبریزده هاراگداخ؟

هارا گئداخ؟

خانه ی امیر کبیر:

خانه ی امیر کبیر واقع در بوستان امیر کبیر در چهار راه لاله ، به سمت نصف راه ، کوی فیروز است، بنایی تاریخی مربوط به دوره ی اول قاجاریه است که امیر کبیر مدتی را که در تبریز بود، در آن سکنی گزیده است.
امیر کبیر صدراعظم دانشمند ناصرالدین شاه قاجار که به مدت سه سال و سه ماه صدارت کرد و در این مدت دست به اقداماتی چون: حذف القاب طولانی برای حاکمان، تاسیس روزنامه وقایع اتفاقیه، ایجاد مدرسه ی دارالفنون، بورسیه محصلان برای کسب علم به خارج و…کرد.
خانه ی امیر کبیر بنایی دو طبقه همراه با یک زیرزمین می باشد که در سال ۱۳۸۰ شناسایی و شروع به بازسازی شد و طبق باستان سنجی ها تاریخش به اوایل دوره ی قاجاریه باز میگردد. همچنین این خانه شامل اندرونی و بیرونی نا هم سطح و دارای چایخانه، اتاق مشاوره و…می باشد.
این بنا که محل موسسه ی پیام منیر می باشد در سال ۹۵ توسط شهرداری منطقه ۴ و این موسسه و موسسه ی زیارت عاشورای روحانیت افتتاح گردید. بنا بر این امکان بازدید عموم از داخل این بنا امکان پذیر نمی باشد.
خانه ی امیر کبیر تا قبل از سال ۸۸ برای شهرداری بنایی شناسایی شده نبود اما برخی از ساکنان محله از وجود چنین بنایی آگاه بودند! تا این که با طراحی و نظارت اداره کل میراث فرهنگی استان و اجرای شهرداری منطقه ۳ وقت( منطقه ۷ کنونی) تاسیس شد و مجسمه ی تمام قد امیر کبیر هم جلوی بنا ساخته شد.
محوطه ی اطراف خانه ی امیر کبیر را بوستان امیر کبیر شکل داده که محیطی زیبا برای حضور افراد علی الخصوص افراد مسن می باشد. در واقع بازدید کنندگان از این مجموعه از بوستان امیر کبیر و نمای بیرونی بنا می توانند بازدید کنند.
این مجموعه همه روزه باز بوده و امکان تفریح از پارک مهیا می باشد ولی امکان ورود به داخل خانه فراهم نیست.
عکس و گزاش : ائلیار نبیی
نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز
@ebultan

دیدگاه خود را ثبت کنید

شبنم
کارشناس الکترونیک-سردبیر و مدیر روابط عمومی بولتن فرهنگی هنری تبریز - کارشناس تولید محتوا***کوهنوردی ؛‌طبیعت گردی و سفر از بایدهای زندگی من هستند.