اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیرگردشگریگردشگری داخل شهر

گردشگری تبریز – خانه بهنام

خانه بهنام یکی ازخانه های تاریخی و ارزشمند شهر تبریز میباشد که زیبایی اش زبانزد خاص و عام است.این شهر بعنوان دومین شهر پررونق کشور،از لحاظ داشتن خانه های قدیمی درخور توجه است.حدود سیصدخانه ی قدیمی با ارزش دراین شهربه چشم میخورد که خانه بهنام یکی از این خانه هاست و با لقب ”زیباترین”از دیگر خانه های قدیمی مشابه اش متمایزمی گردد. این خانه بنایی مربوط به سالهای پایانی دوران زندیان و سالهای آغازین دوران قاجارمی باشد که بعنوان یک خانه ی مسکونی ساخته شده است.در حاضر محل دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه تبریز در این خانه ی زیبا و دیدنی؛مستقر است .


در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار،این خانه نوسازی و با نقاشی هایی تزیین شد.
این خانه دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی است که چشم اندازی دیدنی به این ساختمان تاریخی میدهد و شامل یک ساختمان اصلی،بعنوان ساختمان قشلاقی و یک ساختمان کوچک بعنوان ساختمان ییلاقی میباشد.
ورودی این ساختمان ازکوچه مشیردفتر و از طریق دالانی در پشت خانه قدکی صورت میگرفته است.ازسردر به هشتی و از هشتی به حیاط باغچه وارد میشوند.دارای طنبی بزرگ شرقی_غربی است.پنجره های اروسی شکل آن با شیشه های رنگی،به شمال و جنوب باز میشود.ایوان ستوندار که در جنوب طنبی رفیع و بلند دیده میشود،چشم راخیره میکند.اتاق های گوشوار در طرفین طنبی قرارگرفته است.


 بیرونی آن شامل:طنبی(هفت دری)، کله ای و اتاق است که در ضلع شمالی حیاط شکل گرفته اند؛که این طنبی دارای ایوان ستوندار با تزیینات گچی است،نقاشی های بسیارزیبایی بردیواره ها و سقف ها،همچنین در طاقچه ها،شومینه طنبی و اتاق های جانبی نقش بسته اند.
در ضلع جنوبی بیرونی نیز فضاهایی شامل تراس تابستانی باستون ها،سرستون های گچی مقرنس کاری همچنین فضای ورودی و چند اتاق دیگر بچشم میخورد.


زیر اتاق طنبی حوضخانه ای دیده میشود که سقف حوضخانه گنبد با کادربندی آجری و باسکوهای جانبی و حوض سنگی جلوه خاصی به آن میبخشد.در سقف زیرزمین تناسبات معماری_وسعت ساختمان و تنوع طاق و گنبدها بخوبی نمایان است.علاوه بر کلیه تناسبات اندام های بنا که چشمگیر میباشد،نمای ساختمان دارای انواع طرح آجری است.
حیاط بیرونی درضلع شرقی وغربی، به دیواره هایی که دارای طاق نما هستند محدودمیباشد.


اندرونی خانه در شمالی ترین بخش ساختمان قرار گرفته که طرفین آن را اتاق هایی درقسمت شرق و غرب و مشرف به حیاط اندرونی تشکیل می دهند.که البته از پشت بام اتاق های اندرونی بصورت مهتابی استفاده می شده است.
در این بخش ساختمان که دارای زیرزمین هم می باشد اتاق های زیر طنبی اش برای نشیمن تابستانی و دیگر اتاق ها بصورت انباری و مطبخ درآن،مورداستفاده قرارمیگرفته است.
ایوان جنوبی برای نشیمن تابستان و ایوان شمالی باستون های چوبی گچی و باسرستون های گچبری شده،بچشم میخورد.
در بنای قسمت غربی که تخریب شده اصطبل،مطبخ و توالت قرار داشته است.
منظره بیرونی آن بدلیل گچبری های هنرمندانه،نمای آجری سرخ گون وحوض آسمانی رنگ در وسط حیاط،عجیب خیره کننده است.


مساحت اعیانی خانه بهنام  ۸۴۰مترمربع و مساحت عرصه آن ۹۰۰مترمربع می باشد.
بازدیدازاین مجموعه دیدنی روزهای جمعه ازساعت ۱۰ تا ۱۷ میباشد***قیمت بلیط برای هموطنان گرامی ۲۰۰۰وبرای مهمانان خارجی ۲۰۰۰۰تومان می باشد.
شماره تماس انتظامات دانشکده معماری عبارتنداز:
۰۴۱۳۵۵۳۹۲۰۲

متن از م.جبارپور
عکس از امیرحسین منادی
نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز

پاسخ دهید

شبنم
کارشناس الکترونیک-سردبیر و مدیر روابط عمومی بولتن فرهنگی هنری تبریز - کارشناس تولید محتوا***کوهنوردی ؛‌طبیعت گردی و سفر از بایدهای زندگی من هستند.