اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیرگردشگریگردشگری داخل شهر

گردشگری تبریز – خانه قدکی

تبریز که به شهر زیبایی ها شهرت یافته، دارای خانه های تاریخی بسیاری می باشد و خانه قدکی را نیز در قلب خود جای داده است.
خانه قدکی حدود یکصد و پنجاه سال قبل در اواسط حکومت قاجاریه ساخته شده و در دو دوره تکمیل شده است. شامل اندرونی و بیرونی میباشد، از سر در زیبای این خانه به هشتی با ابعاد مناسبی که بعنوان تقسیم کننده،عمل میکند،رسیده و نهایتا به حیاط بیرونی خانه وارد میشویم.
فضاهای بیرونی شامل تالار اصلی(طنبی)،کله ای،تالار فرعی و اتاق های خواب و استراحت مهمانان بوده است.
طنبی بزرگ شرقی_غربی میباشد.پنجره های اروسی آن با شیشه های رنگی به شمال و جنوب باز میشود.
ایوان ستوندار در جنوب طنبی رفیع و بلند بچشم میخورد. ارتفاع ستونهای ایوان شمالی معادل ارتفاع طنبی است و اتاق های گوشوار در طرفین طنبی قرارگرفته است.همانند خانه بهنام و گنجه ای زاده،زیر اتاق طنبی حوضخانه قراردارد.(این سه خانه در جوار همدیگر قرار دارند)سقف این حوضخانه نیز گنبد با کادربندی آجری و با سکوهای جانبی و حوض سنگی جلوه خاصی را به این خانه بخشیده است.
اندرونی دارای اتاق هایی در ضلع های شرقی و غربی میباشد.تناسبات معماری، وسعت ساختمان و تنوع طاق ها و گنبدها در سقف زیرزمین ها درخور توجه است.علاوه بر این تناسبات کلیه اندامهای بنا که چشم را خیره مینماید،نمای ساختمان، خود نیز دارای انواع طرحهای آجرکاری است.ظرافت اروسی ها،آیینه کاری و گچبری سقف ایوان و تنوع کاربندیهای آجری،آرایش حوض و باغچه ورف بندی اتاق با کیفیت عالی چشم اندازی دیدنی دارد.
ورودی خانه قدکی از کوچه مشیردفتر(معبری است که کوچه مقصودیه وارتش را بهم متصل میکند)می باشد.
کاربری این خانه ازمسکونی به کاربری آموزش عالی تغییرکرده که هم اکنون جزو مجموعه دانشگاه هنراسلامی تبریزمی باشد اما علاقمندان میتوانند در روزهای تعطیل تا ساعت ۱۷ به بازدید از این مکان بپردازند.

متن از م.جبارپور
عکس از امیرحسین منادی
نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز

پاسخ دهید

شبنم
کارشناس الکترونیک-سردبیر و مدیر روابط عمومی بولتن فرهنگی هنری تبریز - کارشناس تولید محتوا***کوهنوردی ؛‌طبیعت گردی و سفر از بایدهای زندگی من هستند.