اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیرتئاتررویداد منتخبمصاحبه

بابک نهرین از عملکرد شش‌ماهه و برنامه‌های آینده‌اش می‌گوید

خبر این بود، کوتاه و کمی شوکه‌کننده: بابک نهرین ، کمدین معروف تبریزی، رییس تئاتر شهر تبریز شد!
طی انتخابات اردیبهشت ماه سال ۹۵ انجمن هنرهای نمایشی استان، سه نفر به عنوان هیئت رئیسه انجمن، و بعد از انتخابات داخلی بابک نهرین به عنوان رئیس انجمن و مدیر تئاتر شهر تبریز انتخاب شد.
شاید حضور این بازیگر و کمدین معروف تبریزی در رأس مدیریت تئاتر شهر تبریز ابتدا کمی شوکه کننده‌بود، ولی شنیدن حرف‌های بابک و وعده‌هایی که برای اصلاح زیرساخت‌های تئاتر تبریز می‌داد، ناظران را به صبر و شکیبایی برای مشاهده تحقق وعده‌های داده‌شده دعوت می‌کرد.
بعد از حدود ۶ ماه از تصدی میز مدیریت تئاتر شهر، پای صحبت‌های بابک نهرین می‌نشینم تا از عملکرد ۶ ماهه و برنامه‌های آینده‌اش بگوید.

می‌پرسم از روز اولی که مجموعه تئاتر شهر را تحویل گرفتید بگویید! اینکه اینجا در چه وضعیتی بود و شما چه کردید؟ دفترچه‌ای از کمد پشت سرش در‌می‌آورد و شروع می‌کند:
«تفاهم‌نامه انجمن هنرهای نمایشی در تاریخ ۹۵/۴/۶ برای مدیریت تئاتر شهر به مدت یک‌سال امضا شد. در اولین جلسه انجمن هنرهای نمایشی با توجه به اینکه بعد از عید سعید فطر اجراهای عمومی از سر گرفته میشد، با بررسی وضعیت مجموعه تئاتر متوجه شدیم که در طول سال‌های گذشته بدلیل نبود بودجه و کم‌توجهی دچار خسارت‌های جدی شده بود. (دفترچه را ورق می‌زند و از مجموعه اقدامات این چندماهه که برای ساختمان رنجور تئاتر شهر انجام داده می‌گوید) در اولین اقدام شیروانی سقف سالن اصلی که پوسیده و سوراخ شده‌بود تعویض شد. صندلی‌های معیوب تعمیر و موکت کف سالن‌ اصلی نیز با کف‌پوش پارکت تعویض شد. دیوارهای سالن گچ‌کاری و تعمیر شد. سالن‌های بلک‌باکس نیز تعمیر و کف‌سازی مجدد انجام گرفت. سیستم های صوتی هر چهار سالن نیز تعویض و تجهیز شد. خرید ۴۰۰ متر مربع سازه اسپیس برای سالن‌ها، تعویض پرده‌های سالن اصلی و سالن‌های بلک‌باکس، تعمیر و بهینه‌سازی تجهیزات اتاق مدیریت اعم از نصب پارکت، تعویض پرده‌ها، میز کنفرانس، سیستم کامپیوتری، دستگاه چهارکاره، تجهیز کارگاه دکور و لباس، ساماندهی انبار دکور و آرشیو لباس، احداث و تجهیز سالن چندمنظوره استاد قبه‌زرین برای برگزاری جلسات و مراسمات مختلف مانند وورک‌شاپ، نمایشگاه و ‌گالری و نمایشنامه‌خوانی و… تجهیز و تعمیر تحهیزات سالن بلک‌باکس استاد صادقی اعم از تعمیر میز فرمان، تجهیزات نوردهی و ارتقای سطح نوردهی به ۱۲ خط، نصب سازه‌های تبلیغاتی سبک جلوی مجموعه تئاتر شهر، چراغ‌کشی جلوی مجموعه تئاتر شهر، طراحی نمای بیرونی مجموعه تئاتر و تصویب آن در شورای شهر که عملیات اجرایی آن به زودی شروع خواهد شد… هنوز چند برگ از کارهای ریز و درشت انجام شده مانده که از گفتن همه آن‌ها صرف نظر می‌کند، نگاهی به من می‌اندازد و با همان لبخند معروفش که دندانهای بالایش می‌زند بیرون می‌خندد، من هم می‌خندم!

در مورد منابع مالی تعمیر و تجهیز مجموعه می‌پرسم، کمی مکث می‌کند، می‌گوید:
تمامی این منابع از طریق اسپانسر‌های مختلف تامین شده‌است، واقعیت هم این است که این هزینه‌ها و این اسپانسرها را از طریق دوستان و مسئولان دلسوز فرهنگ تامین کردم. یکی از این منابع شهردار محترم منطقه ۵ جناب مهندس هوشیار بود که کمک‌های بسیاری به ما کردند. یکی دیگر از اشخاصی که واقعا با جان و دل پشتیبان ما بودند مهندس سعید حاجی‌زاده، رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر است بدون هیچ چشم‌داشتی و با جان و دل همراه و همیار ما بودند. مابقی هم بنده با استفاده از نفوذ و اعتبار شخصی خودم از دیگر دوستان دلسوز فرهنگ و هنر شهر و اهالی هنردوست و فرهنگ‌دوست تأمین کردم!

از برگزاری جشنواره تئاتر استانی می‌پرسم، اینکه فارغ از اعتراض بعضی دوستان به نتایج، که همیشه جزء لاینفک تمانی جشنواره‌هاست، این جشنواره به شکل آبرومندانه‌ای برگزار شد، و اینکه حرف‌ و حدیث‌های زیاد و متناقضی درباره نحوه تأمین بودجه این جشنواره به گوش می‌رسد، می‌گوید حرف‌ها را بیایید از خود من بشنوید، همه چیز را شفاف می‌گویم! می‌خندد، دوباره دفترچه‌اش را باز می‌کند و شروع می‌کند:
مبلغی که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره اختصاص داده بود جمعا ۲۰ میلیون تومان بود، اجرای این جشنواره هم ۱۴۸ میلیون و پانصدهزارتومان برای ما هزینه داشت. مابقی این مبلغ از منابع مختلف مانند شهرداری کلان‌شهر تبربز و روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری که جمعا مبلغ ۳۵ میلیون تومان از هزینه‌های جشنواره را تقبل نمودند. موسسه آموزشی الف نیز ۵ میلیون تومان به ما کمک کرد.
مبالغی که می‌گوید را جمع می‌بندم، ارشاد و شهرداری و آموزشگاه الف، جمعا می‌شود ۶۰ میلیون، می‌پرسم مابقی این مبلغ را از کجا تأمین کردید؟! ژشت معروف نمایش‌های کمدی‌اش را میگیرد، به صندلی‌اش تکیه می‌دهد و می‌گوید: مابقی را جا دارد از خودم تشکر کنم که با هزینه شخصی خودم تامین کردم! می‌خندد! سپس جدی‌تر می‌شود و می‌گوید: به این کار هم افتخار میکنم، چون من با هدف خدمت به تئاتر وارد صحنه شدم، همه ما یک خانواده‌ایم که با کمک همدیگر سعی داریم این مجموعه را سرپا نگه داریم. اولین حرفی که بنده بعد از انتخاب به عنوان مدیر انجمن هنرهای نمایشی زدم این بود که تئاتر تبریز در کماست، هجمه‌های بسیاری نیز علیه بنده بخاطر این حرف وارد شد، ولی با بررسی وضعیت مجموعه تئاتر شهر متوجه میشدیم که این حرف حقیقت دارد. منتی هم سر کسی ندارم، من خودم را مدیون مردم و هنر نمایش استان می‌دانم و همه این‌ها برایم ادای دین است نه چیز دیگر!

در مورد جزئیات برگزاری جشنواره استانی می‌خواهم بیشتر توضیح بدهد، می‌گوید: سالهای قبل به دلیل نبود بودجه به گروه‌های شهرستانی محل اسکان و پذیرایی داده نمیشد، امسال علاوه بر محل اسکان، پذیرایی برای گروه‌های شهرستانی و حتی پذیرایی از عوامل اجرایی داشتیم. همچنین وورک‌شاپ تخصصی تئاتر توسط یکی از بزرگترین اساتید تئاتر کشور توسط استاد فرهاد مهندس‌پور نیز صورت گرفت که در این مورد از بچه‌های فعال تئاتر گلایه‌مندیم که استقبال خوبی از این وورک‌شاپ‌ صورت نگرفت.
همزمان با برگزاری جشنواره تئاتر، بخش جنبی مسابقه عکاسی از تئاتر صورت گرفت. البته بسیاری از اهالی تئاتر گلایه‌مند بودند که چرا این عکس‌ها بصورت نمایشگاه به نمایش درنیامد، در این‌جا این مژده را نیز میدهیم که از ۲۵ آذر همزمان با برگزاری جشنواره تئاتر فجر استانی، این عکس‌ها نیز بصورت نمایشگاهی مستقل به نمایش درخواهند آمد.
همزمان با برگزاری جشنواره استانی تئاتر نیز پوسترهای صدسال اخیر تئاتر تبریز برگزار و این پوسترها به نمایش درآمد.

در مورد برنامه‌های پیش‌رو، خصوصا جشنواره فجر استانی که به آن اشاره می‌کند می‌پرسم، می‌گوید:
از روز ۱۲ آذر در حاشیه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در تهران، نمایشگاه پوسترهای صدسال اخیر تئاتر تبریز در تهران برگزار خواهد شد، طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با نشریه «هویت» نیز مقرر گردید ویژه‌نامه‌ای نیز با عنوان صدسال تئاتر تبریز جهت معرفی تاریخچه تئاتر تبریز تهیه و چاپ و در این نمایشگاه توزیع خواهد شد. تا گوشه‌ای از تاریخ ۱۴۵ ساله تئاتر تبریز را معرفی کنیم. یکی دیگر از برنامه‌های جنبی این نمایشگاه نیز تیزر و فیلمی‌ است که از توان‌مندی‌های تئاتر تبریز تهیه شده و ‌پخش خواهد شد. کتاب «مَنتشا» تالیف سیروس مصطفی که ریشه‌یابی و معرفی نمایش‌های فولکولور آذربایجان است نیز در این نمایشگاه عرضه خواهد شد. خبر خوب در مورد جشنواره تئاتر فجر استانی نیز این است بخش استانی این جشنواره از ۲۵ تا ۲۸ آذر به مدت ۴ روز در تبریز برگزار خواهد شد. اختتامیه این جشنواره نیز با حضور ۶ گروه داخلی و ۲ گروه خارجی خواهد بود که سعی خواهد شد حتی اجرای این گروه‌ها را بعد از جشنواره نیز تمدید کنیم.
انگار که جواب این سوال تمام شده‌باشد پرسشگرانه نگاهم می‌کند و‌منتظر سوال بعدی است، یک دفعه انگار که چیزی یادش افتاده باشد با خوشحالی می‌گوید:
یک خبر بسیار خوب نیز بدهم که در آینده نزدیک شاهدش خواهیم بود، افتتاح موزه تئاتر! طی مذاکرات صورت گرفته با شهرداری و سازمان میراث فرهنگی، در صدد تامین مکان مناسب برای این کار هستیم که اولین موزه تئاتر کشور را در شهر تبریز راه‌اندازی نماییم. اسناد و مدارک قدیمی بسیار خوبی نیز تهیه شده که انشالله به زودی راه‌اندازی و افتتاح خواهد شد.
دوباره نگاهم می‌کند! می‌گویم: می‌خواستم در مورد تعطیلات عید و جذب توریست فرهنگی هنری پیشنهادی بدهم! پیش‌دستی می‌کند و می‌گوید:

برای تعطیلات عید نوروز هم برنامه داریم! همانطور که میدانید در سال‌های گذشته اجراهای تئاتر شهر تبریز تعطیل میشد، ولی امسال برنامه‌هایی نیز برای ایام تعطیلات نوروز تدارک دیده خواهدشد. طی صحبت‌هایی نیز که با سازمان توسعه گردشگری صورت گرفته‌‌، مقرر شده نمایش‌های سنتی مانند تکم‌گردانی، چمچه‌خاتون و آیین‌های نوروزی و نمایش‌های فولکولور اجرا شده، و مکان‌های اجرای این نمایش‌ها یکی از مقاصد گردشگری مسافران نوروزی باشد. حتی سعی خواهد شد این اجراها بصورت صبح و عصر برقرار باشد.
همچنین یک بروشور ۶۰ قطعی جهت معرفی توان‌مندی‌ها و فعالیت‌های تئاتر تبربز در حال تهیه است که قرار است در ایام تعطیلات عید نوروز به مسافران عزیزی که به شهرمان سفر می‌کنند ارائه شود.

انگار که از شنیدن این‌همه خبر خوب شوکه شده‌باشم ازش تشکر می‌کنم و می‌گویم اگر حرف ناگفته‌ای مانده که نپرسیدیم خودتان بفرمایید! می‌گوید:
خبرهای خوب دیگری هم داریم که انشالله در هفته‌های آتی اعلام خواهیم کرد، ولی حرفی که می‌خواهم بزنم در مورد انجمن‌های نمایش شهرستان‌هاست، متاسفانه علی‌رغم تلاش‌هایی که انجام دادیم، تا این لحظه موفق به فعال‌سازی این انجمن‌ها نشده‌ایم، علت این امر نیز دستوراتی است که از تهران آمده و اعلام کرده‌اند برای فعال‌سازی این انجمن‌ها کارهای جداگانه‌ای برنامه‌ریزی شده‌است. از دوستان و هنرمندان شهرستان‌ها عذرخواهی می‌کنم و امیدوارم بتوانم به زودی به وضعیت شهرستان‌ها نیز رسیدگی بکنم. (ادامه می‌دهد) و یکی دیگر از خبرهای خوب برگزاری کلاس‌های بازیگری در مجموعه تئاتر شهر توسط اساتید برجسته تئاتر تبریز و تهران است. این کلاس‌ها ابتدا کلاس‌های بازیگری بوده و در مرحله بعدی کلاس‌های نویسندگی و کارگردانی و… نیز برگزار خواهد شد.

اشاره می‌کند که رکوردر را خاموش کن، خاموش می‌کنم، می‌گوید خبرهای خوب دیگری هم خواهم داشت، بیشتر به ما سر بزن! ازش تشکر می‌کنم، دستش را می‌فشارم و برایش آرزوی موفقیت می‌کنم و خداحافظی می‌کنم، از تئاتر شهر بیرون می‌زنم و در راه بازگشت به حرف‌هایی فکر میکنم که هنگام انتخاب شدنش به عنوان رئیس تئاتر شهر می‌زدند…

 

بهبود زارعی / آذرماه نود و پنج

 

عکس از سعید عادلی

دیدگاه خود را ثبت کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

محمد آذری
خواننده کلاسیک، مدیراجرایی، علاقه‌مند کسب‌وکارهای نو و موسس ebilit.com و ebultan.com