اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیرگردشگریگردشگری داخل شهرگزارش

موزه آذربایجان تبریز

موزه آذربایجان تبریز

بوهفته تبریزده هاراگئداخ
معرفی موزه آذربایجان تبریز

موزه آذربایجان تبریز

اندیشه ایجاد موزه در تبریز به سال های ۱۳۰۶ و ۱۳۰۷ برمی گردد که در این سال نمایشگاهی از سکه های مکشوفه از تبریز در کتابخانه تربیت برپا شد. اساس موزه آذربایجان در سال ۱۳۳۶ با نمایش ۲۰۲ قطعه از آثار فرهنگی ارسالی از موزه ایران باستان ( موزه ملی) در تالار فوقانی کتابخانه ملی سابق تبریز آغاز شد و تفکر تاسیس موزه آذربایجان در محل فعلی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۳۷ جامعه عمل پوشید. قبل از بهره برداری از این موزه از محل دبیرستان ” نجات ” سابق برای نمایش اشیا فرهنگی جمع آوری شده استقاده می شد، موزه آذربایجان در سال ۱۳۴۱ رسما افتتاح شد.
ساختمان موزه آذربایجان که در خیابان امام خمینی جنب مسجد کبود واقع شده ، بر اساس نقشه تنظیمی باستانشناس فرانسوی، آندره گدار و ترسیم اسماعیل دیباج احداث شد. موزه آذربایجان از جمله مهم ترین موزه های ایران است که در آن آثار مربوط به هزاره های پیشین تا دوره اسلامی به نمایش در آمده، این موزه دارای سه سالن هشتصد متری است که بعدها در طبقه اول سالن های جدیدی جهت نمایش سکه و مهرها قدیمی ایران به آن ها افزوده شده، در سالن همکف، بازدیدکنندگان شاهد آثاری از دوران پیش از تاریخ و حکومت های پیش از اسلام ایران هستند. کهن ترین آثار موجود در این بخش متعلق به مجموعه کوچکی از سفال های تپه اسماعیل آباد مربوط به نداره پنجم قبل از میلاد می باشد. از دیگر آثار شاخص دوران پیش از تاریخ سنگ های منقش به تصاویر حیوانات و گل و گیاه مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد است. این سنگ ها از جنس “سرپانتین” نوعی سنگ معدنی است که در چند سال اخیر با توجه به کشف مجموعه وسیعی از آن ها در جیرفت کرمان به نظر می رسد محصول تمدنی پیشرفته و قابل ذکر در این نقطه از کشورمان در دوران پیش از تاریخ بوده اند. مجسمه الهه زن متعلق به هزاره اول قبل از میلاد به دست آمده از رستم آباد در شمال ایران یکی دیگر از آثار برجسته این بخش به شمار می رود که نشانه وجود ارزش و مقام زن در کسوت الهه زمین و منبع باروری در نزد ایرانیان است. از دیگر آثار قابل ذکر این بخش می توان به ریتونها اشاره کرد که آثار ممتاز هزاره اول قبل از میلاد و آغازین سالهای میلادی می باشد. دوره اوج ساخت ریتون ها در ایران همزمان با دوره هخامنشی است که تا دوره حکومت اشکانیان ادامه می یابد. یادگارهای به جا مانده از دوره حکومت های پیش از اسلام ایران که شامل سلسله های هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان می شوند نیز از تنوع قابل ذکر برخوردار است. آثار برجسته ای که در این بخش به معرض دید علاقمندان گذاشته شده است شامل یک ویترین طراحی شده جهت نمایش اجساد زن و مرد دفن شده مربوط به هزاره اول قبل از میلاد می باشد. این اجساد که در کاوش های علمی ۱۳۷۸ در محوطه مسجد کبود کشف شده اند در واقع بخشی از بقایای یک قبرستان سه هزارساله به شمار می روند که به دلیل استثنایی بودن آن ها به لحاظ اینکه زن و مرد توما در یک گور قرار گرفته بودند به موزه آذربایحان منتقل و به نمایش گذاشته شده اند. در منتهی الیه سالن و در دیوار ضلع شمالی، سنگ بسم الله که یکی از نادرترین آثار هنری ایران محسوب می شود نصب شده است. این سنگ از پنج قسمت تشکیل شده چهار قسمت آن قالب اثر و یک قسمت آن متن اثر است که تمام سطوح سنگ توسط هنرمند ایرانی محمد علی قوچانی معروف به میرزا سنگلاخ حجاری شده است.
در سالن جدید التاسیس این قسمت، موزه آذربایجان اقدام به نمایش قدیمی ترین سکه های ضرب شده در ادوار مختلف تاریخ ایران کرده است. این سکه ها از دوره هخامنشی تا حکومت قاجاریه را شامل می شوند. همچنین نمونه ای از نادرترین و زیباترین مهرهای قدیمی در این بخش در کنار سنگ ها دیده می شود.
طبقه زیرزمین موزه آذربایجان از سال های گذشته محل نمایش و نگهداری مجسمه های نفیس و ارزنده است که توسط مجسمه ساز شهیر تبریزی آقای احد حسینی خلق شده اند.
گفتنی است موزه آذربایجان روزانه از ساعت ۹ صبح الی ۱۹:۳۰ بعد از ظهر برای بازدید عموم دایر است. بهای بلیت برای هر بازدیدکننده ۳۰۰۰ تومان می باشد.
گزارش  : رعنا پاشازاده
عکس : امیررضا توسلی

بولتن در تلگرام :

https://t.me/joinchat/AAAAADvkifxU2imFEJ2IcQ

بولتن در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ebultan

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.