اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیرگردشگریگردشگری داخل شهر

گردشگری تبریز – موزه شهرداری

موزه شهرداری تبریز،موزه ایست در شهر تبریز که در طبقه زیرزمین ساختمان کاخ شهرداری تبریز واقع می باشد.در سال ۱۳۸۶عمارت شهرداری تبریز،بمناسبت بزرگداشت یکصدمین سال تاسیس اولین انجمن شهر و بلدیه ایران در تبریز،به نخستین و تنها موزه تاریخ شهرداری های ایران تبدیل شد و پس ازکشور چین، در ریف اولین موزه های شهرداری های جهان نیز قرارگرفت.
در این موزه،تالارهای مختلفی نظیر: تالاردوربین های قدیمی،تالار دفاع مقدس، چاپ و نشر، فرش، هنرهای معاصر، حفظ وخوشنویسی، تالارحکمت و … وجود دارد.در داخل هریک از این تالارها یادگارهای ارزشمندی از قبیل اشیاء آثار و اسناد قدیمی مربوط به بلدیه تبریز، هدایای مقام ها و شخصیت های خارجی به شهرداران،کتب خطی و آثار هنری،اسناد اداری و مالی،جام های قهرمانی باشگاه شهرداری تبریز،چینی آلات،سفرنامه های نوشته شده دربار تبریز، تجهیزات، امکانات و اسنادمربوط به شهر نخستین ها با همکاری شهرداری تبریز و برخی از شهروندان تبریز جمع آوری و در معرض دید قرار گرفته است. یکی از مهمترین و با ارزش ترین این تالارها، تالار فرش می باشد. در این تالار، گنجینه ای بی نظیر و ارزشمند از فرش ها و قالی ها با قدمت۱۱۰ سال به معرض دید مردم گذاشته شده است.
۱۲تخته فرش موجود در این مجموعه مربوط به فرش هایی است که از زمان تاسیس عمارت شهرداری تبریز تا سال ۱۳۲۰ به دستور ارفع الملک جلیلی بافته شده و به اتمام رسیده است.یکی دیگر از تالارهای جالب و دیدنی این موزه، تالاردوربین های قدیمی است. در این تالار،تاریخچه و روند تکوین و شکل گیری دوربین های نسل قدیم در دوران مختلف به نمایش گذاشته شده اند. البته در محوطه عمارت شهرداری نیز تعدادی از اتومبیل های قدیمی از جمله اولین تاکسی و اولین ماشین آتشنشانی تبریز در فضای عمارت شهرداری به چشم میخورد که تماشای آنها خالی از لطف نیست.همچنین در میدان مقابل کاخ شهرداری تبریز دستگاه پمپ آب دستی آتشنشانی و زنگ آلمانی قدیمی مربوط به برج ساعت قرارگرفته است.
متن از م.جبارپور
عکس از امیرحسین منادی
نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز

پاسخ دهید

شبنم
کارشناس الکترونیک-سردبیر و مدیر روابط عمومی بولتن فرهنگی هنری تبریز - کارشناس تولید محتوا***کوهنوردی ؛‌طبیعت گردی و سفر از بایدهای زندگی من هستند.