اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیررویداد منتخبنمایشگاه هاگزارش

نمایشگاه عکس گروهی دانش‌آموزان نمونه دولتی الزهراء تبریز

نمایشگاه عکس الزهراء
نمایشگاه عکس الزهراء

نگاهی به نمایشگاه گروهی عکس دانش‌آموزان دبیرستان الزهرا

در کتاب درس فرهنگ و هنر دور اول دبیرستان، بخشی وجود دارد به نام عکاسی، از آشنایی با اصول اولیه و انواع دوربین‌های عکاسی گرفته تا تکنیک های مختلف عکاسی مانند کادربندی، ترکیب‌بندی و گرایشهای مختلف عکاسی ماندد عکس توصیفی و گزارشی و… ولی در اغلب دبیرستان‌ها این فصل از کتاب توسط دبیران حذف شده و یا حداکثر به روخوانی از روی متن کتاب بسنده می‌کنند. ولی در دبیرستان دخترانه نمونه دولتی الزهراء تبریز، نوع تدریس این بخش کمی با دبیرستان‌های دیگر سطح شهر فرق دارد! دبیر درس فرهنگ و هنر دبیرستان دخترانه الزهرا، از ابتدای سال توجه ویژه‌ای به این فصل از کتاب دارد. جدا از تدریس کامل این‌بخش و دیگر اصول تئوری عکاسی، تا آخر سال با شاگردانش تمرین عکاسی می‌کند، تکلیف عکاسی می‌دهد و حتی از سال دوم تدریس، از عکس‌های منتخب شاگردانش نمایشگاه عکاسی برگزار می‌کند!
نمایشگاه عکس دانش‌آموزان دور اول دبیرستان نمونه دولتی الزهرا که از روز شنبه در نگارخانه مجتمع سینمایی ۲۲ بهمن (سینما ناجی) افتتاح شده‌است، حاصل تدریس و تمرین تئوری و عملی فصل عکاسی درس فرهنگ و هنر دور اول دبیرستان، توسط لیلی بهزادی دبیر هنر این دبیرستان با شاگردانش است! عکس‌هایی که در طول چندماه گذشته توسط ۴۱ تن از دانش‌آموزان گرفته شده و جمعا ۹۰ فریم از این عکس‌ها جهت شرکت در این نمایشگاه انتخاب و عرضه شده‌اند.
لیلی بهزادی درباره دوربین‌هایی که برای ثبت این عکس‌ها استفاده شده می‌گوید که بیشتر عکس‌ها با گوشی موبایل ثبت شده، چند تا از عکس‌ها نیز با دوربین‌های کامپکت و یکی از دانش‌آموزان نیز از دوربین‌ DSLR استفاده کرده‌است.
درباره هزینه چاپ عکس‌ها نیز می‌گوید بیشتر هزینه چاپ را خود دانش‌آموزان پرداخت کرده‌اند، گرچه چند تن از دانش‌آموزان نیز حتی توان پرداخت همان هزینه اندک را هم نداشتند! بخشی از هزینه‌ها را نیز خودش تقبل کرده‌است. در مورد کمبود و در مواردی حتی نبود امکانات در مدارس و محدودیتهایی که برای اموزش و تمرین عکاسی نیز وجود دارد گلایه‌مند است.
کنار تمامی عکس‌ها نیز یک برچسب کوچک قیمت می‌بینیم. قیمت‌هایی از ۳۰ هزار تومان تا ۵۰ هزار تومان، خانم بهزادی می‌گوید برای عکس‌ها قیمت‌های متناسب و پایین پیش‌بینی کردیم، به والدین دانش‌آموزان نیز گفتیم که خرید عکس‌های فرزندانشان توسط خود خانواده‌ها، می‌تواند مشوق خوبی برای بچه‌ها باشد. ولی بازدیدکنندگان دیگر نیز چند قطعه از عکس‌ها را خریداری کرده‌اند. درباره عواید حاصل از فروش نیز تاکید میکند که بخشی از منافع حاصل از فروش آثار نیز به موسسه خیریه مهر رضوان تعلق خواهد گرفت. به حاشیه عکس‌ها که دقت میکنیم کنار بعضی‌هایشان نیز نوشته شده: فروخته شد!
استاد کریم متقی، عکاس و‌ مدرس عکاسی نیز پس از افتتاح نمایشگاه، به درخواست سرپرست نمایشگاه، در هر بخش یکی از عکس‌ها را به عنوان عکس برگزیده انتخاب کرد. عکس کوثر پیری در بخش ریتم، سانای مستوفی و کوثر بخشی در بخش نور، آیناز حنیفی در بخش کادر، مهدیس هادیلو در بخش نقطه تاکید، ساجده شریفی در بخش طبیعت، کیانا محمدی در بخش معماری، انیس ناصری در بخش جرات در نزدیکی به سوژه، الینا سحرگاهی در بخش طبیعت، و عکس مینا پرهیزگار در بخش خط و بافت در عکاسی به عنوان آثار برگزیده نمایشگاه معرفی شدند.

نمایشگاه گروهی عکس دانش‌آموزان دبیرستان نمونه دولتی الزهرا، تا ۱۷ آذرماه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ در نگارخانه مجتمع سینمایی ۲۲ بهمن (سینما ناجی) واقع در ابتدای سربالایی ولیعصر پذیرای علاقمندان و هنردوستان است.

 

در ادامه نگاهی می‌اندازیم به منتخبی از تصاویر این نمایشگاه با دوربین سعید عادلی

دیدگاه خود را ثبت کنید

محمد آذری
خواننده کلاسیک، مدیراجرایی، علاقه‌مند کسب‌وکارهای نو و موسس ebilit.com و ebultan.com