اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیرگردشگریگردشگری داخل شهر

معرفی خانه نیکدل تبریز

نیکدل

معرفی خانه نیکدل تبریز


معرفی خانه نیکدل تبریز – بو هفته تبریزده هاراگداخ – پنجشنبه ها همراه بولتن باشید با معرفی جاذبه های گردشگری تبریز

خانه نیکدل :

خانه ی تاریخی نیکدل که بنای آن با قدمت ۱۵۰ ساله به دوره ی قاجاریه باز می گردد و در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ به ثبت ملی رسیده است، در میدان ساعت، خیابان مقصودیه، پلاک ۷، مابین بناهای تاریخی بهنام (دانشکده معماری و شهرسازی) و حیدرزاده واقع شده است. این بنا توسط خانواده قره باغی و منتسب به سلیمان خان قره باغی از بزرگان و تجار شهر تبریز بوده که تا سه نسل این خانه را در اختیار داشتند.
خانواده ی قره باغی صاحب ۴ مجموعه بنا بودند که ۳ خانه همجوار به مرور زمان تخریب شدند و بنای فعلی باقی مانده است. این بنا در سال ۱۳۳۵ به مرحوم حاج بیوک آقا ابراهیم نیکدل که ایشان هم از تجار وارد کننده لوازم خانگی تبریز بوده، فروخته می شود. و در نهایت در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری تبریز از الحاجیه عصمت السادات هشترودیلر(نیکدل) همسر مرحوم حاج بیوک آقا خریداری شده و بعد از مرمت اساسی برای فعالیت های فرهنگی مورد استفاده قرار گرفت.
این بنا شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی است که حیاط اندرونی در ضلع شمالی و حیاط بیرونی در ضلع جنوبی بنا قرار دارد. خانه در دو طبقه ساخته شده و شامل یک شاه نشین(تالار مرکزی) و دو اتاق جانبی(گوشواره) در ضلع شرقی تالار است. ظلع شرقی حیاط اندرونی شامل یک طنبی کوچک و چهار اتاق می باشد. ارتباط حیاط اندرونی و بیرونی از زیر راهروی غربی ساختمان اصلی می باشد. دسترسی به حیاط بیرونی از یک هشتی ورودی در ضلع شمالی بنا می باشد.
ستاد مرکزی و دبیرخانه ی تبریز ۲۰۱۸ که قبلا در خانه ی تاریخی ختایی واقع بوده، از سال ۱۳۹۵ به این مکان نقل مکان کرده است. تبریز در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام معرفی شده و این نهاد در این زمینه از لحاظ عمرانی، شهرسازی و گردشگری اقداماتی برای میزبانی هر چه بهترانجام داده است.
خانه ی نیکدل قابیلت اجرای برنامه های فرهنگی متنوعی را داراست از جمله برگزاری برنامه روایت موسیقیایی تبریز در روز های پنجشنبه و جمعه مورخ ۱۶ و۱۷ شهریور ماه.
این بنای تاریخی در ایام تابستان از ساعت ۸ صبح تا ۷ عصر و از پاییز در ساعات اداری( ۷ صبح الی ۲ ظهر) و به جز جمعه ها بدون بلیت فروشی آماده بازدید گردشگران می باشد.
تلفن تماس: ۰۴۱۳۵۵۴۴۸۲۶
عکس و گزارش از ائلیار نبیی
نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز
@ebultan

دیدگاه خود را ثبت کنید