اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

گزارش

گزارش نشست خبری نمایشگاه آرت اکسپو

به گزارش میرمحمد معصومی در نشست خبری نمایشگاه آرت اکسپو مطرح شد :‌ برادران اهداف برگزاری اکسپو آرت در کشورهای مختلف را تشریح کرد: اکسپو در راستای سه هدف توانمند سازی اقتصادی هنرمندان، معرفی هنر، فرهنگ و تاریخ شهر و نیز برندسازی تولیدات هنری و معرفی آن در گستره‌ی کشوری و جهانی در کشورهای متعدد برگزار می‌شود.


وی تصریح نمود: یکی از مسائلی که می‌بایست مورد توجه قرار بگیرد، عدم ورود دولتمردان به عرصه‌ی هنر و فرهنگ است چرا که این نهادها باید منحصرا در حوزه‌ی بسترسازی و زیرساخت، شرایط را برای متولیان این امر فراهم آورند تا فرهنگ و هنر راه خود را برای شکوفایی و پیشرفت روزافزون پیدا کند.


ایشان در مورد برنامه‌های آتی برای هنرمندان و دوستداران این عرصه گفت:

در آینده، تبریز شاهد برگزاری بازارچه و هفته‌ی بازارهای هنری خواهد بود که با کمک شورای شهر تبریز این برنامه‌ها در کنار دیگر طرح‌ها منجر به رونق نسبی هنر در تبریز خواهد شد.

شیدا، کارشناس تجسمی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مورد اکسپو آرت گفت: برگزاری نمایشگاه اکسپو آرت در تبریز می‌بایست گسترده‌تر از شرایط موجود مطرح گردد و همه‌ی مسئولان از اجرای طرح های هنری حمایت کنند. تبریز، با توجه به وجود بخش‌های خصوصی کارآمد، می‌تواند و باید رویدادهای فرامنطقه‌ای را میزبانی کند چرا که برگزاری این رویدادهای هنری، منجر به حمایت از سایر بخش‌ها شده و در نهایت اعتلای فرهنگ تبریز و آذربایجان را به ارمغان خواهد آورد.
وی ادامه داد: عدم تامین مالی هنرمندان منجر به این شده تا هنرمندان شاخص آموزش دیده‌ی این استان،به شهرهای دیگر مهاجرت کنند که این امر یکی از آسیب‌های جدی را در این حوزه رقم زده است که مستلزم مدیریت و برنامه‌ریزی است.
شیدا، لزوم ایجاد کارگاه‌های آموزشی را یکی از مباحث مهم تلقی کرد و بیان داشت: بسیاری از مفاهیم مربوط به هنر(برای مثال: کپی‌رایت) در تبریز مغفول مانده‌اند و باید با برگزاری کارگاه‌های آموزشی آن‌ها را معرفی کرد.


حسین جداری، مدیر عامل لاله پارک نیز اقدامات این مجموعه را در عرصه‌ی فرهنگ و هنر تبیین نموده و افزود:
مجموعه‌ی لاله پارک در طول شش سال همواره حامی هنر و فرهنگ اصیل تبریز بوده است که طی آن رویدادهای فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و نیز ورزشی را برگزار کرده است. البته این اقدامات در سطح گسترده و در حوزه‌ی بین‌المللی نیز اجرا شده که نشست وزرای گردشگری همکاری آسیا، فعالیت‌های فرهنگی سرمایه‌گذاران و تور دوچرخه سواری ایران-آذربایجان از آن جمله است.
محمودی با تاکید بر لزوم ورود گالری‌ها در اجرای اکسپو آرت گفت: مشارکت گالری‌ها در اجرای این طرح حائز اهمیت است که متاسفانه تا بدین جا عملیاتی نشده است اما در دوره‌های بعدی، با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است غرفه‌هایی به طور اختصاصی در اختیار گالری‌ها قرار بگیرد تا مشارکت این بخش به سطح مطلوب برسد.
شکور اکبرنژاد عضو شورای کلان شهر تبریز نیز در پایان گفت: هنر مدیران در امر مدیریت، پیشبینی چالش‌های آینده است. مدیران متولی در عرصه‌ی هنر باید با تدبیر و مدیریت، در راستای حمایت از حوزه‌های فرهنگی اقدامات لازم را انجام دهند. البته در کنار بخش دولتی، مشارکت بخش‌های خصوصی نیز می‌تواند کمک شایانی به گسترش و شکوفایی هنر و فرهنگ تبریز کند.

در پایان نشست خبری، از پوستر اکسپو آرت نیز رونمایی شد.

لازم به ذکر است، نمایشگاه مذکور از ۲۴ لغایت ۲۸ آبان ماه در هتل کایا لاله پارک برگزار خواهد شد.

متن گزارش از میرمحمد معصومی
عکس از امیرحسین منادی
نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز

پاسخ دهید

شبنم
کارشناس الکترونیک-سردبیر و مدیر روابط عمومی بولتن فرهنگی هنری تبریز - کارشناس تولید محتوا***کوهنوردی ؛‌طبیعت گردی و سفر از بایدهای زندگی من هستند.