اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیرمصاحبه

آیا موزه مشاغل تبریز به اصفهان و یزد منتقل میشود ؟

 

بعد از نشر اخباری با عنوان انتقال موزه مشاغل تبریز به اصفهان و یزد، بولتن فرهنگی هنری تبریز و رضا سرابی به گفتگویی صمیمانه نشستند.

طبق معمول همیشه بعد از ورود به موزه مشاغل با استقبال گرم و صمیمی آقای سرابی روبرو شدیم.

اما در کنار این ها حال موزه مشاغل خوب نبود.گرد و غبار نشسته بر جان طبقه اول ،تابلوهای سرویس بهداشتی که روی کاغذ نوشته شده بود ،سکوت موزه و نبود بازدید کننده،گالری خالی از تابلو و نمایشگاه موزه و البته خستگی آقای سرابی که علیرغم لبخند از چهره شان خوانده میشد.

 

از موزه مشاغل بگویید:
موزه مشاغل تبریز در خاورمیانه تک است.

چه بسا توریست هایی که فقط تعریف این موزه را شنیده اند و به تبریز سفر کرده اند و یا همشهریانی که به تبریز و موزه مشاغل لطف داشتند و دوستان و همکلاسی های دوران دانشگاهشان را از شهرهای مختلف ایران به تبریز و موزه مشاغل دعوت کرده اند.

البته که من به استقبال این عزیزان رفته ام و توضیح موزه و مهمان نوازی از آنها وظیفه ی من است.آنچه که اهمیت دارد این است که اگر امروز کسی بخواهد این موزه را از نو بسازد باید بیش از بیست سال زمان صرف کند.

صرف نظر از هزینه های گزافی که خواهد داشت؛پیدا کردن این وسایل در سطح کشور به واقع سخت و گاها غیر ممکن است.من از گذشته دور این وسایل را جمع میکردم و ارزش اینها را میدانستم.

هزینه های مالی و انسانی زیادی برای موزه مشاغلی که امروز آغوشش به روی گردشگران و همشهریان عزیز باز است،گذاشته شده که به واقع جبرانی غیر از توجه و حمایت مردم ندارد.

در مورد خبری که این روزها در دنیای مجازی دست به دست میشود چه ؟ آیا موزه مشاغل تبریز به اصفهان و یزد منتقل میشود ؟


البته که خیر.من گفتم که اصفهان و یزد و سمنان حسرت این موزه را می‌کشند.

بله بارها به من پیشنهاد شده اما من گفته ام که این ها میراث تبریز و آذربایجان است و همینجا خواهد ماند.حتی اگر موزه مشاغل بسته هم شود باز هم این میراث در اذربایجان میماند.

 

شما اصفهان را ببینید . اماکن تاریخی بسیار دارند اما موزه ندارند.سمنان همینطور.یزد همینطور.تبریز شهر موزه است.

ما میتوانیم با همین موزه ها گردشگری جذب کنیم.

من وقتی با خانواده ام به شهری سفر میکنم حداقل چهارمیلیون هزینه میبرم.از این چهار میلیون نهایتا صد هزارتومان هزینه ی بلیت ورودی به اماکن تاریخی مختلف است.

باقی هزینه صرف خورد و خوراک و حمل و نقل و محل اسکان و اگر بیمار شوم هزینه درمان خواهد بود.توریست ثروت است و با رفتن به شهری شهر را ثروت میبخشد.ما باید برای جذب گردشگر با برنامه حرکت کنیم، نه اینکه پتانسیل های موجود را هم نادیده بگیریم.

 

من قرار بود این موزه را رفته رفته تکمیل تر کنم.مثلا برای هر غرفه مجسمه ی صاحب آن ساخته شود.تهران را دیدید؟در موزه سینما مجسمه عزت الله انتظامی و…. است.

چرا اینجا نباشد ؟‌ولی متاسفانه مشکلات شخصی من و عدم حمایت از این موزه تا امروز مانع اجرای برنامه های تعیین شده گذشته بوده است.به هرحال من هم این وسایل را خریداری کرده ام و میراث گذشتگانم نبوده است.

برای خرید این ها هزینه شده و اکنون متاسفانه طلبکارها هر روز بیشتر فشار می آورند.

 

اعتبار مد نظر چقدر است ؟

در وهله اول طبق نظر کارشناس حدود ۹۰۰ میلیون هزینه نیاز است.این هزینه اول برای بدهی های طلبکاران است و مابقی برای تکمیل این موزه صرف خواهد شد.واقعیت این است که من ۵۵ سال سن دارم.

اینکه چند سال دیگر زنده ام الله اعلم.

بعد از من این وسایل به خانواده ام میراث میرسد و مشخص نیست که آنان تصمیم به ادامه این راه داشته باشند یا نه.

چون من خانواده‌ام را از ابتدایی ترین سطح رفاه محروم کرده‌ام.از سفر ؛ماشین و…من به خانواده‌ام ظلم کرده‌ام.

 

بنابراین بهتر اینکه شهرداری این وسیله ها را تملک کند.من سرابی کنار نخواهم رفت.کماکان در موزه خواهم بود.اداره خواهم کرد و برای پیشرفت آن هر روز بیشتر تلاش خواهم کرد.

اگر شهرداری به هر دلیلی امکان تملک نداشت ؛‌سرمایه گذارخصوصی این امکان را دارد ؟‌درآمد این موزه از کجاست ؟

البته که این امکان هست.ان ج او ها و یا افراد حقیقی میتوانند با شهرداری قرارداد چند ساله ببندند و از گالری ؛سالن اجتماعات؛بوفه و کافه ی موزه و بلیت فروشی و… درآمد زایی کنند.این موزه پتانسیل خیلی زیادی دارد.

 

پیشنهادی برای تبریز دارید ؟

من به جناب شهین باهر هم گفتم.

ما میتوانیم موزه نور را افتتاح کنیم.شهرداری محترم سازمان فرهنگی هنری دارد؛بودجه اش را هم دارد.

میتواند یکی از خانه های قدیمی تبریز را تبدیل به موزه نور کند.مجموعه فانوسهای من در موزه شهرداری تبریز است.تعداد دیگری هم از فانوس ها و وسایل مناسب موزه نور را هم موجود داریم.

موزه مشاغل در زمان آقای نجفی افتتاح شد.موزه نور هم در زمان آقای شهین باهر افتتاح شود.چه اشکالی دارد؟ افتخاریست برای تبریز.

حرف آخر ؟

دختر و پسر سوار اتوبوس میشوند؛صندلی را پاره میکنند. پارک میروند درخت را میشکنند.

باید به مردم به جوانان گذشته شان را یادآوری کرد.ارزش نگهداری از داشته هایمان رایادآوری کرد.این دوستان به موزه میروند.گذشته شان را میبینند و برای حفظ آن تلاش میکنند.

من کار را ناقص انجام نمیدهم.هر غرفه ای قسمتی از یک پازل بود.

خود آن غرفه هم یک پازل چندین تکه ای.داروخانه شیشه لازم داشت؛میکروسکوپ لازم داشت و….من تعدادی را داشتم.تعدادی را هم برای کامل کردن پازل خریدم.

در این میان هم کارگاهم را گرو گذاشتم؛پول قرض گرفتم و امروز به دلیل این بدهی ها تحت فشارم.

امیدوارم با حل مشکلات شاهد روزهای اوج موزه مشاغل باشیم.از شهردار محترم منطقه ۸،از آقای موسوی،آقای مدبر و حاج آقا آل هاشم برای تلاشها و دلگرمی‌هایشان تشکر می‌کنم.

مصاحبه :‌ شبنم نجفی

نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز

۲ نظر

  1. چه خوب که میراث آذربایجان میمونه همینجا….چقدر خوب که زحمت میکشید و حرفای این آدمهای مهم آذربایجان رو با وجود امکانات محدود باز رساتر میکنید….

    1. ما هم خوشحال شدیم از شنیدن اینکه موزه مشاغل به شهر دیگه ای نمیره.امیدواریم حمایت شه تا شاهد پیشرفت روز افزون آذربایجان باشیم .ممنونیم از همراهی شما.سوخت ادامه راه ما ؛ همراهی کردن شما عزیزان هست.

پاسخ دهید

شبنم
کارشناس الکترونیک-سردبیر و مدیر روابط عمومی بولتن فرهنگی هنری تبریز - کارشناس تولید محتوا***کوهنوردی ؛‌طبیعت گردی و سفر از بایدهای زندگی من هستند.