اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

انتخاب سردبیرتئاترمجله فرهنگی هنرینقدنقد و تحلیل

یادداشتی بر نمایش پاشا به قلم احسان فرتاش

یادداشتی بر نمایش پاشا به قلم احسان فرتاش

یادداشتی بر نمایش پاشا به قلم احسان فرتاش – “پاشا” نقش زنان آذربایجان در زمان حاکمیت سیاسی این خطه به دست روسها را به نمایش می کشد. جایی که تبریزِ دوران ناصری مملو از اعتراض مردم به کمبود و گرانی نان است و قحطی و خشکسالی، آزمندی و طماعی دولت مردان و متمولان سبب سختی دوران مردم آن روزگار شده است. در این بین زینب معروف به «زینب پاشا» و یارانش که در حدود سه هزار زن چوب به دست برآورد می شود در بازارها به راه افتادند و کسبه را به بستن دکان و پیوستن به راهپیمایان مجبور کردند. از اقدامات مهم زینب پاشا مصادره انبار میرزا عبدالرحیم قائم مقام پیشکار وقت آذربایجان و سایر انبارهای احتکار غله در تبریز بوده ‌است که این بخش، جریان اصلی نمایش را تشکیل می دهد و ظاهرا هدف اصلی نویسنده بازگو کردن همین بخش از زندگی زینب پاشا بوده است. اجرای نمایش منسجم به صورت لانگ تایم و به زبان ترکی که ته مایه طنز تلخ آن بیننده را در دوراهی خنده و گریه به چالش عمیق فرو میدارد از جمله ویژگی های اصلی این نمایش است. در بحبوحه­ ی این گیر و دار، گشودن پرونده ­ای عاشقانه نشان می دهد که نویسنده­ ی نمایش اعتقاد راسخی در باز کردن گره­ های سیاسی به دست کلیدواژه ی عشق دارد. به عبارتی عشق یکباره­ ی شوکت -که به عنوان جاسوس دولت قرار است محل اختفای زینب پاشا را گزارش کند- به یکی از یاران زینب پاشا باعث می شود که او نیز به حلقه ی طرفداران زینب پاشا بپیوندد و کفه ­ی ترازو را در انتها به نفع مردم تغییر دهد.

اما می توان گفت دومین دین مردم آذربایجان به زینب پاشا که عمده شهرت او را شامل می شود، نقش کلیدی ­اش در نهضت تحریم توتون و تنباکو و عقب نشینی ناصرالدین شاه از دادن امتیاز تنباکو به انگلیس‌ها می باشد. لکن مبارزه زنان تبریز و زینب پاشا در آن دوران کماکان بدون وقفه ادامه داشته است. شاید استفاده از جمله معروف او به مردان کوچه و بازار «اگر شما مردان جرات ندارید جزای ستم پیشگان را کف دستشان بگذارید، اگر می ‌ترسید که دست دزدان و غارتگران را از مال و ناموس و وطن خود کوتاه کنید، چادر ما زنان را سرتان کنید و در کنج خانه بنشینید و دم از مردی و مردانگی نزنید، ما جای شما با ستمکاران می ‌جنگیم» در ابتدا و انتهای نمایش بدون اشاره به واقعه تاریخی مهمی که در پشت آن قرار گرفته تنها ضعف آشکار “پاشا” به شمار رود. ناگفته نماند که پذیرفتن شخصیت زینب پاشا به عنوان کاراکتری مستقل و بدون در نظر گرفتن وجهه تاریخی آن که توسط کارگردان نمایش ذکر شده، کاری دشوار به نظر می رسد. با این حال می توان گفت اوضاع رو به سامان این روزهای تئاتر شهر تبریز با اجرای نمایش هایی همچون پاشا دو چندان شده است.

یادداشت از احسان فرتاش.
نشر از بولتن فرهنگی هنری تبریز

گفتنی است تخفیف گروهی بولتن هم برای این نمایش در نظر گرفته شده که برای روز ۱۴ شهریور ۹۶ معتبر است.
توضیحات در عکس

خرید بلیت از سایت
ebilit.com

پاسخ دهید

شبنم
کارشناس الکترونیک-سردبیر و مدیر روابط عمومی بولتن فرهنگی هنری تبریز - کارشناس تولید محتوا***کوهنوردی ؛‌طبیعت گردی و سفر از بایدهای زندگی من هستند.