اطلاعیه

اگر رویدادی وجود دارد که می‌خواهید بقیه هم از آن با خبر شوند، اطلاعات رویداد را (عکس و توضیحات مناسب)
به ایمیل info[at]ebultan.com ارسال نمایید تا به صورت رایگان و با نام خودتان در بولتن درج گردد.

نقد و تحلیلنمایشگاه هاگالریگزارش

یادداشتی بر نمایشگاه عکس آذرخش پیمان حامدی

یادداشتی بر نمایشگاه آذرخش عکس رعد و برق های آقای اچ.‌بی!


نمایشگاه آذرخش، مجموعه عکس‌های رعد وبرق های اقای پیمان حامدی بهتاش که در ژانر عکاسی منظره میتوان گنجاند، بنا به گفته خود عکاس، اولین نمایشگاه اختصاصی ازرعد و برق در ایرن میباشد که بصورت چاپ رنگی در ابعاد ۱۰۰*۷۰ به تعداد ۲۴ فریم ارائه شده‌است.
مشتاقان عکاسی (بیشترمخاطبان عکاسی طبیعت) حضور قابل قبولی داشتند ولی فضای اختصاص یافته (تالار عمارت ساعت شهرداری) برای نمایشگاه چندان مناسب نبود. عدم نور مناسب و امکانات پذیرایی، کیفیت نمایشگاه را تحت تاثیر قرار داده بود. گستره خبر رسانی نیز تنها به فضای مجازی و چند کافه محدود شده بود.
نبود نیمکت‌هایی که معمولا در فضاهای نمایشگاهی جهت نشست‌های صمیمی برای میزبان و مخاطبان گنجانده میشود، شانس هرگونه برقراری ارتباط و پرسش و پاسخ را منتفی ساخته‌بود. گزینه‌ای که معمولا قسمت مهمی از هدف عکاس از ارائه عکس بصورت نمایشگاه می‌باشد.
این نواقص از عواقب نبود اسپانسر خصوصی و مدیریت دولتی سرچشمه می‌گیرد. عدم وجود گالری مجهز و دارای امکانات لازم برازنده‌ی شهری با پیشینه‌ای درخشان و مملو از هنر تبریز نمی‌باشد.
عکاسی در شب و مخصوصا عکاسی از آسمان شب و رعد و برق، کاری طاقت فرساست و تخصص و مهارت خاصی میطلبد. این نمایشگاه حاصل چندین سال عکاسی و کوشش این عکاس برای ثبت بهترین لحظه ممکن می‌باشد. این صحنه‌ها در کسری از ثانیه اتفاقی افتاده است و عکاس برای ان ساعتها وقت صرف کرده است. تصاویر زیبا و خیره کننده‌ای که عامه‌ی مردم شیفته زیبایی این تصاویرمی‌باشند. عده‌ای نیز که وسع مالی‌شان اجازه می‌دهد از اثار خریداری می‌کنند؛ زیبایی بصری اثار ارایه شده می‌تواند دیوار محل کار و یا زندگی‌شان را زینت ببخشد.
تعداد آثار ارائه شده میتوانست کمتر از ۲۴ فریم نیز باشد و شاید در قطعی بزرگتر و بعنوان مثال ۱۲ فریم در ابعادی بزرگتر از این، زیرا تکرار موضوع عکاسی شده و تعداد زیاد اثار جذابیت کار را تحت الشعاع قرار می‌دهد. عکس‌های ارائه شده تک‌عکس هستند و نمی‌توان مجموعه عکس به حساب اورد. زیرا از روایت و یا داستانی خاص پیروی نمی‌کنند‌. ولی انچه به چشم می‌آید پدیده‌ طبیعی زیبایی در قالب عکس می‌باشد.
تلاقی این نمایشگاه و موضوع کم‌آبی و خشک‌سالی، در نوع خود جالب می‌باشد. زمین گرمتر شده است و باران بیشتر از پیش اهمییت پیدا کرده است؛ این آذرخش ها امیدی هستند که باران خواهد بارید…

آیدین کنعانی/ عکاس و مدرس عکاسی

IMG_20160809_230815 IMG_20160809_230813IMG_20160809_230818

دیدگاه خود را ثبت کنید

محمد آذری
خواننده کلاسیک، مدیراجرایی، علاقه‌مند کسب‌وکارهای نو و موسس ebilit.com و ebultan.com